Ameliyathane klimatizasyonu ve gaz tesisatı
Climatization of surgery rooms and their gas installation
- Tez No: 79240
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET: Tıbbın ilerlediği bu dönemde, özellikle ameliyathanelerin steril bir ortam olması çok önemlidir. Ameliyat sırasında yaranın enfeksiyon kapması veya alınan ilacın kendisinin mikrop taşıması ölüme sebebiyet verebilir. Bu yüzden ameliyathanelerin klimatizasyonu ve partikül tutma sistemleri günümüzde çok büyük önem kazanmıştır. Bu tez ile, hava kalitesi, ameliyathanelerin dizayn şartları ve toz tutma sistemleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konu ile ilgili özellikle yabancı ülke standartları ele alınmıştır. Ameliyathanelerin sınıflarına değinilmiş ve ameliyathanelerin yapısal ve tesisat özellikleri üzerinde durulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Nowadays, as medicine science is improving, it is very important that the surgery rooms should be sterile. The infection of the wound or the medicine used contains microbes can cause the danger of death of the patient. For that reason climatisation and filtering of particuls in surgery rooms become very important. With this thesis I've tried to give information about air quality, design parameters for surgery rooms and dust filtering systems. Foreign standarts about the subject are inspected. The classes of surgery rooms are explaind and information about construction and installation of surgery rooms are given.