Bilgisayar programında psikrometrik diyagramla hava şartlandırma
Air conditioning with psychrometric chart software on computer
  1. Tez No: 79241
  2. Yazar: SERKAN YÜKSELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRRİYE BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Günümüzde hava şartlandırma projelerinde sıkça kullanılan psikrometrik diyagramlar hem okuma zorluğu hem de zaman kaybına sebep olmaktadır. Bunu önlemek için bazı mühendislik şirketleri tarafından çeşitli yazılım programları hazırlanmıştır. Tüm formüller ASHRAE Temel El Kitabı (Fundamentals)'daki Psikrometri bölümünden alınmıştır. Program başlıca 4 bölümü içerir. İlk bölümde yerilen iki giriş değeri yardımıyla nemli havanın diğer özellikleri hesaplanır ve bu noktanın psikrometrik diyagramdaki yerini çizerek gösterir. İkinci bölümde klima santralinde duyulur ısıtılan nemli hava ısıtıcı batarya kapasitesi hesaplanır ve psikrometrik diyagram üzerinde çizilir. Üçüncü bölümde klima santralinde soğutulan nemli havanın soğutucu batarya kapasitesi hesaplanır ve psikrometrik diyagram üzerinde gösterilir. Son bölümde ise iki nemli havanın adyabatik karışımı sonucu oluşan karışım havasının termodinamik özellikleri hesaplanır ve psikrometrik diyagram üzerinde gösterilir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Psych rometric and time consuming chart frequently used during air conditioning projects is difficult to read. To prevent this, different software programs have been prepared by some engineering companies. AH the formulas are taken from the Psychrometry section of ASHRAE Basics Handbook (Fundamentals). The program contains 4 sections. In the first section it calculates the other properties of moist air with given two input values and shows this point by drawing it on the psychrometric chart. In the second section sensible heating of moist air of a heating coil of an air-handling unit is calculated and drawn on the psychrometric chart. In the third section cooling coil capacity for the moist air cooled in an air-handling unit is calculated and drawn on the psychrometric chart. In the last section thermodynamic properties of adiabatically mixed two moist airflows and its capacity is determined are calculated and drawn on the psychrometric chart.