Büyükşehir belediyelerinde kırsal alanlara sunulan yerel hizmetlerin değerlendirilmesi: Ordu ili Kumru ilçesi örneği
An assessment of local services provided to the rural districts in metropolitan municipalities: The case of Kumru district at Ordu province
  1. Tez No: 792439
  2. Yazar: EMRAH AKDUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN VELİ ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
1982 Anayasası ile büyük yerleşim yerleri için özel yönetim biçimleri teşekkül ettirilebileceği hususunun düzenlenmesi akabinde, 1984 yılında İstanbul, Ankara ve İzmir'de büyükşehir belediyeleri kurulmuştur. Akabinde de büyükşehir belediyelerinin sayıları artmış, 2004 yılında 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun da yürürlüğe girmesi ile büyükşehir belediyeleri etkili birer yerel merkez haline getirilmiştir. 2012 yılında kabul edilen ve önemli maddeleri 2014 yılında yapılan mahalli genel seçimlerle beraber yürürlüğe giren 6360 sayılı Kanun ile büyükşehir belediyelerinin sayısı 30'a yükseltilmiş, köylerin ve beldelerin tüzel kişilikleri kaldırılarak mahalleye dönüştürülmüş, belediyelerin il ve ilçe mülki sınırları kapsamında hizmet sunması modeline geçilmiştir. Kırsal alana tanınan kimi muafiyet ve indirimlerin ise süresiz hale getirilmesi için kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan uygulaması modeli de 2020 yılı itibariyle uygulamaya konulmuştur. Ancak kırsal alanlara yönelik belediyelerin hizmet sunma sürecinde yaşanan bu önemli model değişikliği ile birlikte eski ve yeni uygulamanın kıyaslanması önem kazanmıştır. Bu çalışmada da kırsal mahalle muhtarları ile belediyeler açısından il mülki sınırı uygulamasının yarar ve sakıncalarının belirlenmesi, eski ve yeni uygulamanın mukayese edilmesi ve mevcut modelin iyileştirilmesi maksadıyla alınması gereken aksiyonların tespiti amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında nitel yöntem tercih edilmiş olup, konuya dair araştırma soruları baz alınarak Ordu Büyükşehir Belediyesi, Kumru Belediyesi ile kırsal alanlarda bulunan mahalle muhtarları ile belirlenen sorular kapsamında yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the principle of that special administrative bodies could be formed for larger settlements come into force by 1982's Constitution, metropolitan municipalities are instituted at Istanbul Ankara and Izmir consecutively at 1984. Through years, the number of metropolitan municipalities has risen and with the enactment of Metropolitan Municipality Law 5216, metropolitan governments have become efficacious local centers. With the Law No. 6360 accepted at 2012 and its primary articles put into force by 2014 Local Government Elections, the number of metropolitan municipalities updated to the 30; -by legally changing their personalities- villages and townships were turned into the settlements and new form of government model has enacted wherein municipalities have served within the boundaries of whole urban and rural areas. As of the year 2020, the rural neighborhood and rural settled area application model will also be in effect, making some exemptions and reductions offered to rural regions in permanent. But now that governments are shifting to a more model-based approach to providing services to rural areas, it's vital to assess the previous applications against the newly-instituted ones. The goals of this research are to assess the benefits and drawbacks of using the provincial boundary application in terms of rural neighborhood's mukhtars and municipalities, to compare the previous and existing applications, and to identify what needs to be done to improve the current model. Within the scope of the study and based on the research questions regarding to the subject, the qualitative method was conducted performing semi-structured in-depth interviews those of with Ordu Metropolitan Municipality, Kumru Municipality, and neighborhood mukhtars in rural areas.