Plastik ekstrüzyon tesislerinin kurulmasında dikkate alınması gereken kriterler
The Criterions which are important when establishing a plastic extrusion plant
  1. Tez No: 79244
  2. Yazar: MUSTAFA BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN YURCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Hazırlanan bu yüksek lisans tezi, 1797 tarihinde Joseph Bramah tarafından başlatıldığı kabul edilen ekstrüzyon tekniğinin tarihsel gelişiminin kronolojik sıradaki incelemesi ile başlamaktadır. Kronolojik olarak ekstrüzyon tekniğinin incelenmesinin ardından belirli bazı ana başlıklar altında en çok gelişmelerin kaydedildiği kısımlar anlatılmaktadır. Herhangi bir yatırımcımın plastik ekstrüzyon sektörüne girmeden önce yapması gerekenler ve bu sektörün yatırım amacıyla seçilmesini cazip kılan faktörler ilerleyen bölümlerde örnekler, karşılaştırmalar ve sayısal değerlerle verilmiştir. Plastik ekstrüzyon yöntemi ile bir mamul üretimi yapılmaya karar verildikten sonra, ülkemizde son yıllarda favori olan sert PVC pencere ve kapı sistemleri ile boru sektörü için kapasitenin belirlenmesi ve pazarın şu anki durumu araştırılmış, ihtiyaç duyulan hertürlü teçhizat ve ekipmanların seçilmesi esnasında dikkate alınması gereken kriterler ve özellikle ekstrüzyon işleminin ana ekipmanları olan matrisler çeşitlerine göre detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Son yıllarda artık ülkemizde üretici firmaların üzerine daha bir dikkatle eğildikleri kalite konusu, plastik profil ekstrüzyonu için incelenmiş, bu konudaki kalite standartları verilmiş, üretim esnasında karşılaşılan sorunlar ve hataların neden ortaya çıktıkları ve önleme çareleri anlatılmıştır. Özellikle hammadde seçilmesi esnasında dikkat edilmesi gerekenler ve hammaddelerin üretilecek malzemenin karışımı aşamasında mamule etkisi yapılan deneysel çalışmalar ile gözler önüne serilmiştir. Üretim aşamasında değişen hammadde markalarının ve oranlarının, mamul kalitesine etkisi yapılan deneysel çalışmalarala tesbit edilmiş birbirleri ile mukayesesi yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Deneyler, Ekstrüder, Ekstrüzyon, Hammadde, Matris
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis begins with the chronological analysis of the historical development of the plastic extrusion technique believed to be invented by Joseph Bramah in 1797. After this chronological study there are some narrations with headlines which involve the parts in which much of the progress takes place. The preparations any investor has to do before he attends to the plastic extrusion sector and the factors which make the sector impressive are the later subjects. They are studied with examples, comparisons and numerical forms. Fixing a capacity after deciding to make plastic extrusion, ( it doesn't matter what kind of extrusion it is: sheet-film, pipe, profile... ) the criterions which are important when choosing the equipment and particularly the dies and it's types which are the main parts of the plastic extrusion are explained in detail. In recent years, the subject of“quality”to which the firms give more importance is examined for the plastic profile extrusion and a definite quality standard is given. The problems during the production and their reasons are also mentioned. The precautions are given. Particular points which have to be considered while choosing raw materials and the influences of these materials on the products are shown with experimental studies and discussions. KEYWORDS: Die, Experiments, Extruder, Extrusion, Raw Material xm