Yenilenebilir enerji kaynakları ve tarımda uygulamasının araştırılması
The Research of renewable energy sources and its applications agriculture
  1. Tez No: 79245
  2. Yazar: MEHMET KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DOĞAY ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
XVI ÖZET Bu araştırmanın amacı, yenilenebilir enerji kaynaklarından, jeotermal enerji, rüzgâr enerjisi, biyokütle enerjisi, güneş enerjisinin incelenmesi ve tarımda uygulama alanları üzerinde araştırmalar yapılmasıdır. jeoterminal enerjinin tüketim alanları, kullanılan teknoloji, rezervler, maliyeti, çevre sorunları ve karşılaşılan teknik sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Rüzgâr enerjisinin belirlenmesi, rüzgâr makinaları, rüzgâr enerjisinin depolama teknikleri, ülkemizde rüzgâr enerjisindeki hedefler, girişimler, uygulama alanları, ve çevre etkileri belirtildi. Biyokütle enerji kaynaklarından faydalanma yöntemleri, biyogaz tesisleri, organik çöplerden faydalanma ve seraların ısıtılması üzerinde yapılan araştırmalar ele alındı. Sonsuz enerji kaynağı olan güneş enerjisini yararlı enerji haline getirmek için kullanılan yöntemler, uygulama alanları ve oluşabilecek teknik ve ekonomik problemler incelendi. Güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etme sistemleriin başında, temeli fotovoltaik olaya dayanan güneş hücreleri (veya pilleri) gelmektedir. Güneş hücrelerinde ilke olarak, güneş ışınımı yan iletken malzemelerdeki elektronların hareketinden yararlanarak elektrik enerjisi üretilmektedir. Güneş hücrelerinin biraraya getirilmesinden modüller oluşturulur. Modüllerde kendi aralarında seri veya parelel bağlanarak istenilen akım ve gerilim değerlerine ulaşılır. Bir güneş modülü sisteminin çıkış karekteristiği, sistemin üzerine gelen ışığın şiddeti, dalga boyu ve ortamın sıcaklığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Bir güneş pili direk olarak yüke bağlandığı gibi bir bataryaya da şarj için bağlanabilir. Güneş pillerinin akım ve gerilim karakteristikleri deneysel olarak belirlendi. Ayrıca güneş pilleri ile su pompası çalıştırılması hususunda teorik olarak uygulama yapıldı.
Özet (Çeviri)
xvn ABSTRACT The aim of this experiment is to make researches on the renewable energy sources such as geothermal energy, wind energy, biomas energy and solar energy. For the consumption of geothermal energy areas are discussed and tried to find solutions on these points: The technology used, reserves, economics, environmental problems and possible technological problems are mentioned. The determination of wind energy, wind machines the techniques of saving wind energy, the target of wind energy in Türkiye, attempts, application areas and environmental affects are mentioned. The technique of the biomass energy is regarded such as biogas plants, using organic junks, and organising this energy for heating green house are discussed. The everlasting energy, solar radiation energy and it's use by the people as a main energy source is investigated. Solar cells based on photovoltaic reaction are the most common system of those that are used to produce electricity from solar energy. In a solar cell, principally, electricity is produced by using the movements of electrons of a semi-conductor material. The combination of solar cells form modules. Required current and voltage are obtained by connecting these modules to each other either in series or in parallel. The output characteristic of a solar module may vary according to the intensity of light, wave length and the temperature of the medium. A solar module system can be connected directly to a battery in order to charge it. Sun batteries, especially current voltage graphics, are experimented and also some experiments are made for working the water pumps with solar energy.