Alçak gerilim parafudrlarının testi için yıldırım darbe akımı üretecinin tasarımı ve uygulaması
Design and application of lightning impulse current generator for testing low voltage surge arresters
- Tez No: 792480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Elektrik enerjisinin sürekliliği gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Elektrik enerjisinin sürekliliğine etki eden faktörlerden dolayı elektrik güç sitemlerinde bazı kesinti ve arızalar meydana gelebilmektedir. Bir doğa olayı olarak yıldırım darbesi deşarjları da bu faktörlerden birisidir. Yıldırım deşarjları sonucu ortaya çıkan yıldırım darbe akımları, test amaçlı olarak laboratuvar ortamında üretilebilmektedir. Tez çalışması kapsamında, laboratuvar ortamında yıldırım darbe akımı üreterek parafudr testi gerçekleştirebilmek için literatürdeki yıldırım darbe akımı üreteci devresi incelenerek gerekli olan elektriksel parametre değerlerleri belirlenmiştir. Belirlenen parametre değerlerinin Pspice programı ile simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar ortamında 8/20 µs karakteristiğine sahip darbe akımı üretebilmek için bir deney sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen deney sistemi 8/20 µs dalga formunda, 2.7 kA seviyelerinde darbe akımı ile test edilmiştir. Deney sisteminde kullanılan iki ayrı kondansatör grubu ile darbe akımı üreteci 8 kV, 320 J ve 16 kV 640 J arasında çalışabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The continuity of electrical energy is gaining importance day by day. Due to the factors affecting the continuity of electrical energy, some interruptions and malfunctions may occur in electrical power systems. As a natural phenomenon, lightning impulse discharges are one of these factors. Lightning impulse currents resulting from lightning discharges can be produced in a laboratory environment for test purposes. Within the scope of the thesis, the necessary electrical parameter values were determined by examining the lightning impulse current generator circuit in the literature in order to perform the surge arrester test by producing lightning impulse current in the laboratory environment. The simulation of the determined parameter values was carried out with the Pspice program. An experimental system has been developed to produce a pulse current of 8/20 µs in a laboratory environment. The developed experimental system has been tested in 8/20 µs waveform, with a pulse current of 2.7 kA. With two separate capacitor groups used in the test system, the pulse current generator can operate between 8 kV, 320 J and 16 kV 640 J.