Türk gazetelerinde afrika'nın çerçevelenmesi
The framing of africa in turkish newspapers
- Tez No: 792481
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULREZAK ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Medya, konuların belirli yönlerini vurgularken diğerlerini görmezden gelirken, olayları çerçeveleyerek izleyicilerin yorumlarını ve algılarını etkileyebilirdir. Afrika'yı çerçeveleme üzerine önceki araştırmalar, Afrikalı olmayan medyanın çoğunun Afrika'yı haksız ve zayıf bir bağlamda çerçevelediğini göstermektedir. Bu tez çalışması, Türk gazetelerinde Afrika'nın genel çerçevelemesini, Türk gazeteleri tarafından yayımlanan Afrika haberlerinin türlerini, Afrika haberlerinin özelliklerini ve Kuzey ile Sahra Altı Afrika arasındaki kapsama ve çerçeveleme farklılıklarını araştırmak için hem niceliksel hem de niteliksel içerik analizinin yanı sıra çerçeveleme analiz yöntemlerini kullanmaktadır. Bu tez çalışmasının bulgularına göre, Türkiye gazeteleri sorumluluk çerçevesini en çok Afrika haberlerinde kullanmaktadır, sorumluluk çerçeve tüm Afrika haberlerinin %44,3'ünü oluşturmaktadır. Analiz ayrıca, Türk gazetelerinde en çok yayımlanan Afrika haberlerinin siyasal haberler olduğunu ve Türk gazetelerindeki Afrika haberlerinin %99'undan fazlasının olayları kapsadığını ortaya koymaktadır, %1'den daha azı gazetenin araştırmaları sonucunda çıkan haberleri içermektedir. Kuzey Afrika ile Sahra Altı Afrika arasında da kapsama farklılıkları vardır ve Kuzey Afrika, Sahra Altı Afrika'dan daha fazla kapsama alanı almaktadır. Sorumluluk çerçevesi Kuzey Afrika haberlerinde daha sık kullanılırken insan ilgisi çerçevesi en çok Sahra Altı Afrika haberlerinde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Media can influence audience interpretation and perception of events through framing by emphasizing certain aspects of issues while ignoring others. Previous research on the framing of Africa has revealed that most non-African media portrays Africa in an unfair and negative light. This thesis study uses quantitative and qualitative content analysis, as well as framing analysis, to investigate the general framing of Africa in Turkish newspapers, the types of African news published by Turkish newspapers, the characteristics of African news, and the differences in coverage and framing between North and Sub-Saharan Africa. According to the findings of this thesis study, Turkish newspapers use the responsibility frame the most in their coverage of Africa, accounting for 44.3% of all African news. The analysis also reveals that political news is the most published type of African news in Turkish newspapers and more than 99% of African news in Turkish newspapers covers events with less than 1% initiated by the newspaper's investigations. There are also coverage differences between North Africa and Sub-Saharan Africa, with North Africa receiving more coverage than Sub-Saharan Africa. The difference is also in framing, with the responsibility frame being used more frequently in North African news coverage and the human-interest frame being used the most in Sub-Saharan African news coverage.