Alexander Scriabin'in ilk 5 piyano sonatı üzerine karşılaştırılmalı araştırma
Comparative research on Scriabin's first 5 piano sonatas
- Tez No: 792496
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ATAL DEVRİM
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmada, Rus besteci ve piyanist Alexander Scriabin'in 1892-1907 yılları arasında bestelediği ilk 5 Piyano Sonatı form, armoni ve pedal tekniği bakımından incelenmiş; her bir sonat iki farklı piyanistin performansları ele alınarak yorumlanmış ve karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amacı, gelecekte bu sonatları yorumlayacak piyanistlere yol gösterecek özgün bir bilgi kaynağı sunmaktır. Çalışmanın başında bestecinin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş; felsefesine, müzikal stiline, armonik diline ve sinestezi ile ilgisine değinilmiştir. Scriabin'in erken ve orta bestecilik dönemlerinde önemli bir yere sahip olan ilk 5 Piyano Sonatı'nın araştırılmasında yoğun olarak İngilizce kaynaklar kullanılmıştır. Bestecinin zamanla romantik stilden uzaklaşarak, formal ve müzikal açıdan yaptığı modern devrime ışık tutulmuş; yapılan karşılaştırılmalarla sonatların nasıl yorumlanması gerektiği konusunda fikirler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, the first 5 Piano Sonatas composed by the Russian composer and pianist Alexander Scriabin between 1892 and 1907 were examined and interpreted in terms of form, harmony and pedal technique and each sonata was compared by considering the performances of two different pianists. The aim of the study is to provide a unique source of information to pianists who will interpret these sonatas in the future. At the beginning of the study, information was given about life and works of the composer: philosophy, musical style, harmonic language and relevance to synesthesia. English sources were used extensively in the research of the first 5 Piano Sonatas, which had an important place in Scriabin's early and middle composition periods. The composer's gradual shift away from the romantic style and his formal and musical revolution were shed light on; comparisons have revealed ideas about how sonatas should be interpreted.