Taşıma hukukunda eşya üzerinde tasarruf hakkı
Right of control in law on carriage of goods
  1. Tez No: 792514
  2. Yazar: KÜBRA VAR TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Çalışmanın konusu“Taşıma Hukukunda Eşya Üzerinde Tasarruf Hakkı”dır. Tasarruf hakkı, esas itibarıyla, eşya hukukuna özgü bir kavramdır. Ancak bu kavramın taşıma hukukunda arz ettiği anlam, eşya hukukundakinden farklı olup, çalışma kapsamında taşıma hukuku anlamında eşya üzerinde tasarruf hakkı ele alınmaktadır. Eşyanın bir yerden başka bir yere taşınması zaman alan bir faaliyet olup, bu süreçte taşıma hukukuna özgü nedenlerden veya taşıma sözleşmesinin temelinde yatan hukuki ilişkiden kaynaklanan çeşitli sebeplerle taşıma sözleşmesine müdahale edilmesi ihtiyacı duyulabilir. Taşıma sırasında eşyaya fiziken erişim imkânı bulunmayan yükle ilgililere, kendi menfaatlerini korumaları amacıyla taşıma sözleşmesinin şartlarına veya ifa şekline tek taraflı müdahale hakkının tanınması gerekmiştir. Tezde, taşıma hukuku anlamında tasarruf hakkına duyulan ihtiyaç, tasarruf hakkına uygulanacak hukuk, tasarruf hakkının aidiyeti, kullanılması, kapsamı ve bu hakkın kullanımından doğan sorumluluk açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is“The Right of Control in Law on Carriage of Goods”. The right of control, in fact, appears as a concept specific to the law of property. However, the meaning of this concept in law on carriage of goods is different from the law of property. In this study, the right of control in the sense of the law on carriage of goods is discussed. The carriage of the goods from one place to another is a time-consuming activity. During this process, there may be a need to intervene in the contract of the carriage of goods for various reasons arising from reasons specific to law on carriage of goods or the legal relationship underlying the this contract. It is necessary to grant the right to unilaterally intervene in the terms of the contract of carriage or the way it is performed in order to protect their own interests, for those who do not have physical access to the goods during carriage. The study seeks answers to the following questions: Why is the right of control needed; what is the law governing the right of control; what is the meaning and legal nature of the right of control; who has the right of control; under what conditions and scope is the right of control exercised and can the carrier or the controlling party be liable for the exercise of the right of control.