'Avrupa' insan hakları hukukunda ayrımcılık yasağı: Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği
Prohibition of discrimination in 'European' human rights law: Council of Europe and European Union
  1. Tez No: 792515
  2. Yazar: MERVE AĞZITEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKE GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
İnsanların temel ihtiyaçlarından birisi de bir toplumda birlikte yaşadığı kişilerle eşit muamele görmek ve ayrımcılığa maruz kalmamaktır. Bu talepten doğan haklar birçok farklı hukuk sistemi tarafından farklı şekillerde ele alınabilmektedir. Bu bağlamda uluslararası hukuk, bölgesel ve yerel hukukların söz konusu yasağa yaklaşımı değişebilmektedir. Söz konusu bu sistemler Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği olduğunda ise kapsadıkları coğrafi bölge, ortak üyeler ve iletişimlerinin örtüşen bir yapı sergilemesi bakımından ayrıca hukuken incelenmesi gereken bir alanı oluşturmaktadır. Ortak paydalara sahip olmalarının ve iletişimlerinin yanı sıra Avrupa Birliğinin (AB), Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine (AİHS) katılımına yönelik hukuki adımlar da böyle bir incelemeyi ayrıca gerekli göstermektedir. Ayrımcılık yasağının bu sistemlerdeki hukuki yorumunun farklılaşıp farklılaşmadığı, bir sistemin daha ileriye gidip gidemediği ve farklılaşma varsa bunun hangi noktalarda yoğunlaştığı gibi sorunlar bu inceleme açısından ortaya koyulabilecektir. Bu bağlamda ayrımcılık yasakları özelinde her iki sistem de kendi iç dinamikleriyle ele alındığında ayrımcılık hukuku alanında nasıl ilerlediğinin yanı sıra bu sistemlerin etkileşimi de değerlendirilmelidir. Bu çalışmada bu etkileşimi ortaya koyabilmek amacıyla da hukuk üzerinden hareketle söz konusu sistemlerin içtihat hukuku değerlendirilerek ayrımcılık yasakları temelindeki asgari standart ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla kullanılan hukuki kaynaklar da söz konusu olan içtihat hukuku ve AB ve AİHS kapsamında ayrımcılık yasağını düzenleyen temel hukuki metinler olmaktadır. AB Kurucu Antlaşmalarından kaynağını alacak şekilde, ırk ve etnik köken, dini inanç veya kanaat, engellilik, yaş ve cinsel yönelim temelinde ayrımcılık temelleri bu etkileşimi ve insan hakları standardını ortaya koymak üzere ele alınmaktadır. Belirlenen bu temellerde ayrımcılık yasağının düzenlenme şekli ve denetim unsuru ele alınacak ayrıca bu denetimin maddi boyutu olarak ayrımcılık türleri ve ayrımcılık yasağı testinin nasıl uygulandığı ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Bu sayede AİHS'nin temel amacının bir insan hakları koruma sistemi oluşturmak olduğu göz ardı edilmeksizin, sistemlerin bu alandaki dinamik yaklaşımı ve ulus üstü bir sistem olan AB'nin bu alanda belirlenen insan hakları standardının neresinde durduğuna ilişkin bir sonuca ulaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the basic needs of people is to be treated equally with the people they live with in a society and not to be discriminated against others. Rights arising from this demand can be discussed in different ways by many different legal systems. In this context, the approach of international law, regional and national laws to the prohibition may change. In the case of the Council of Europe and the European Union, because of the geographical region they cover, their associate members and the overlapping structure of their communications, these systems constitute an area that needs to be examined in legal terms. In addition to the fact that they have common grounds and their communication, the legal steps towards the accession of the European Union (EU) to the European Convention on Human Rights (ECHR) also necessitate such examination. Problems such as whether the legal interpretation of the prohibition of discrimination in these systems differ, whether a system can go further, and if there is differentiation at what points it is focused, will be put forward in terms of this research. In this context of discrimination research, when both systems are handled with their own internal dynamics, the interaction of these systems should be evaluated as well as how they have progressed in the field of discrimination law. In this research, in order to reveal the interaction, the case law of the systems in question was evaluated and the minimum standard of discrimination prohibitions was tried to be theorized. The legal sources used for this purpose are the case law and the basic legal texts regulating the prohibition of discrimination under the EU and ECHR. Originating mainly from the EU Founding Treaties race and ethnic origin, religious belief or belief, disability, age and sexual orientation are the grounds of discrimination addressed to set forth this interaction and the human rights standard. The way the prohibition of discrimination is regulated and the element of control will be discussed on these grounds. On the other hand, types of discrimination and how the nondiscrimination test is applied as the material dimension of this control will be tried to be revealed. By this means, without disregarding that the main purpose of the ECHR is to create a human rights protection system, it will be tried to reach a conclusion with the dynamic approach of the systems in this area and the place where the EU (as a supranational system), stands in the human rights standard.