Kurra Hafız Abdulkadir Şehitoğlu'nun hayatı ve dini musikiye katkıları
Qurra Hafid Abdulkadir Şehitoğlu's life and his contributions to the Islamic religious music
- Tez No: 792518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Din ve müzik, sadece toplumların ve kültürlerin oluşumunda ve şekillenmesinde çok önemli işlevler sahip olmakla kalmayıp, manevi hayat ile dünya arasında bir köprü vazifesi de görmüşlerdir. Müzikte ve özellikle Türk Din Mûsikîsinde hafızlar önemli bir yer tutmuşlar ve çok kıymetli eserler vermişlerdir. Tezimizin konusu olan Kurra hafız Abdülkadir Şehitoğlu, önemli kıraat hocalarından biri olarak Türk Din Mûsikîsi alanında besteler vermiş ve talebeler yetiştirmiştir. Ayrıca Kur'an icrası alanında son devrin önemli şahsiyetlerinden biridir. Çalışmamızın giriş bölümünde din ve mûsikî arasındaki ilişkisi irdelenmiştir. Tezin amacı ve önemi kısmında biyografi yazıcılığının ülkemizdeki eksikliği üzerinde durulmuş ve önemi vurgulanmıştır. Birinci bölümde Şehitoğlu'nun hayat hikâyesi ve safahatı kendisiyle yapılan yüz yüze mülakatlardan yola çıkarak özet haliyle yazılmıştır. Bu bölümde ayrıca kendisinin Kıraat konundaki hizmetleri, çalışmaları ve görüşleri aktarılmıştır. İkinci bölümde talebelerinin, sanatçıların ve akademisyenlerin Şehitoğlu hakkındaki görüşleri ve hatıraları mülakatlar vasıtasıyla aynen paylaşılmıştır. Üçüncü bölümde ise Şehitoğlu'nun besteleri ve icraları notaya alınarak araştırmacıların istifadesine sunulmuştur. Ekler bölümünde Şehitoğlu'na ait fotoğraflar, ilahi albümlerinin ve Kur'an tilaveti ile ilgili kasetlerin kapak fotoğrafları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Music and religion not only have an important role in the formation of societies and cultures but also a mission as a bridge between spiritual life and the world. Quran huffaz have found a significant situation in music-especially Turkish Religious Music, and they have produced valuable music pieces. Our dissertation topic is qurra hafiz Abdülkadir Şehitoğlu, one of the most influential recitation lecturers who has trained many students and is the composer of numerous music works in Turkish Religious Music. He is also one of the prominent figures of the recent period in Quran recitation. In the introduction of the study, it is examined the relationship between religion and music. In the chapter that included the aim and importance of the study, the lack of biography writing in our country and the importance of biography writing are emphasized. In the first section, the life story and career of Şehitoğlu are summarized according to the interviews. Additionally, in this section, it is informed about his service, his works and his thoughts on Quran recitation. In the second section, the views and memories of his students, some artists, and academicians about Şehitoğlu are directly shared through the interviews made by the researcher. In the third section, Şehitoğlu's compositions and performances are notated and made available to the researchers. The appendices section includes Photographs of Şehitoğlu, cover photos of his hymn albums, and audiocassettes related to the Quran recitation.