Hilary Putnam'da dil-zihin-gerçeklik ilişkisi
Language mind and reality relationship in Hilary Putnam
  1. Tez No: 792519
  2. Yazar: GÜLİZAR AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜCEL BAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı Hilary Putnam'ın dil-zihin-gerçeklik ilişkisi hakkındaki düşüncelerini değerlendirmektir. Putnamın bu problem hakkındaki düşünceleri bazı değişimler geçirerek ilerlemiştir. Putnam ilk döneminde anlambilimsel dışsalcılık ya da bilimsel realizm olarak adlandırılan yaklaşımı savunmuştur. Bu döneminde anlamın bir yönüyle tikel varlıkların doğası bir yönüyle de toplumun katkısı ile oluştuğunu savun-muştur. Putnam ikinci döneminde içselci yaklaşımı savunmuştur. Bu döneminde gerçek-likle ilişki kurmanın epistemik sınırlılıklarımıza bağlı olduğunu savunmuştur. Dil ve dünya arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarabilmek için dilin ve dünyanın dışına çıkmak ge-rektiğini bunun ise mümkün olmadığını öne sürmüştür. Bu döneminde gerçeklik hak-kında tek ve kesin bir belirleme yapan yaklaşımları metafiziksel realizm olarak nitelen-dirmiştir. Metafiziksel realizmin Tanrı'nın Gözü bakış açısını gerektirdiğini ve bu bakış açısının insan için mümkün olmadığını savunmuştur. Bu döneminde doğruluğu episte-molojik olarak ideal şartlar altında doğrulanabilirlik olarak anlamıştır. Putnam son döneminde pragmatik realizm ya da doğal realizm olarak adlandırı-lan görüşü benimsemiştir. Bu dönemde dünya ile karşılıklı etkileşim içinde olmak gerektiğini düşünmüştür. Gerçeklik ile herhangi bir aracı olmaksızın ilişki kurabileceğimizi kabul etmiştir. Putnam'ın düşüncelerinin bütününde koruduğu temel yaklaşımları bulunmakta-dır. Putnam'ın idealizme karşı realizmi savunması, metafiziksel realizmin ve indirgemeci görüşlerin karşısında yer alması, solipsizmden sakınması gibi değişmeyen yaklaşımlarının Putnam'ın dil-zihin-gerçeklik ilişkisi hakkındaki düşüncelerini anlamak açısından daha önemli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate Hilary Putnam's thoughts on the language-mind-reality relationship. Putnam's thoughts on this problem have progressed through some changes. Putnam advocated the approach called semantic externalism or scientific realism in his early period. In this period, he argued that the meaning is formed by the nature of particular beings, on the one hand, and by the contribution of the society, on the other. Putnam advocated the internalist approach in his second term. In this period, he argued that establishing a relationship with reality depends on our epistemic limitati-ons. He argued that in order to reveal the relationship between language and the world, it is necessary to go out of the language and the world, and this is not possible. During this period, he described the approaches that made a single and definite determination about reality as metaphysical realism. He argued that metaphysical realism requires the Eye of God viewpoint and that this viewpoint is not possible for human beings. During this period, he understood truth as verifiability under epistemologically ideal conditions. In his last period, Putnam adopted what is called pragmatic realism or natural re-alism. During this period, he thought that it was necessary to interact with the world. He recognized that we can relate to reality without any intermediary. There are basic approaches that Putnam maintains throughout his thoughts. We think that Putnam's unchanging approaches such as defending realism against idealism, opposing metaphysical realism and reductionist views, and avoiding solipsism are more important in terms of understanding Putnam's thoughts on the language-mind-reality relationship.