Öğretmenlerin çokkültürlülük kapsamında barışa yönelik tutumları ve kültürlerarası duyarlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between attitudes of teachers towards peace within the multicultural context and their intercultural sensivity
- Tez No: 792539
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE RÜYAM KÜÇÜKSÜLEYMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çokkültürlülük farklı kültürlere sahip bireylerin bir arada bulunmasına atfedilen bir olgudur. Farklı kültürlere sahip bireylerin etkileşimleri ise kültürlerarası yeterlilikleri gerektirmektedir. Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin çokkültürlülük kapsamında barışa yönelik tutumları ve kültürlerarası duyarlılıkları arasındaki ilişkileri belirlemektedir. İlişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında Bursa ilinde ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan 467 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Urlu (2019) tarafından geliştirilen“Barış Tutum Ölçeği”, Chen ve Starosta (2000) tarafından geliştirilen, Rengi ve Polat (2014) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği”ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesi için SPSS 28.0 paket programında aritmetik ortalama, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve Spearman Korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin barışa yönelik tutumlarının çok yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin barış tutum düzeylerinde cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılıklar saptanmıştır. eTwinning/Erasmus proje deneyimi değişkenine göre toplumsal barış, kişisel ve kişilerarası barış boyutunda; yurt dışı deneyimi ve yabancı ülkeden arkadaşa sahip olma değişkenlerine göre farklılıklara açık olma boyutunda; branş değişkenine göre kişisel ve kişilerarası barış ve farklılıklara açık olma boyutunda; kıdem değişkenine göre kişisel ve kişilerarası barış boyutunda anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Sınıflarında bulunan yabancı uyruklu öğrenci sayısı ve yabancı dil sayısı değişkenlerine göre öğretmenlerin barış tutum düzeylerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Araştırmada elde edilen verilere göre öğretmenlerin kültürlerarası duyarlılıklarının çok yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin kültürlerarası duyarlılık düzeylerinde cinsiyet, yabancı ülkeden arkadaşa sahip olma, yurt dışı deneyimi, eTwinning/Erasmus proje deneyimi, branş ve yabancı dil sayısı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin kıdem ve sınıflarında bulunan yabancı uyruklu öğrenci sayısı değişkenlerine göre kültürlerarası duyarlılık düzeylerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Araştırmada öğretmenlerin barışa yönelik tutumları ve kültürlerarası duyarlılıkları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multiculturalism is a phenomenon attributed to the coexistence of individuals with different cultures. Interactions of individuals with different cultures require intercultural competencies. The aim of this research is to determine relationships between teachers' attitudes towards peace within the context of multiculturalism and their intercultural sensitivity. The sample of this research, carried out in accordance with correlational survey model, consists of 467 teachers working at primary and secondary schools in 2021-2022 academic year in Bursa.“Peace Attitude Scale”developed by Urlu (2019),“Intercultural Sensitivity Scale”developed by Chen and Starosta (2000) and adapted into Turkish by Rengi and Polat (2014), and a personal information form were used to collect the data. In order to analyze the research data, arithmetic mean, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Spearman Correlation analyzes were performed in SPSS 28.0 package program. According to research findings, teachers' peace attitude levels were very high. Significant differences were found in peace attitude levels according to gender. There were significant differences in social peace, personal and interpersonal peace levels according to eTwinning/Erasmus project experience; openness to differences levels according to abroad experience and foreign friendships; openness to differences, personal and interpersonal peace levels according to branch; personal and interpersonal peace levels according to seniority. There was no significant difference in peace attitude levels according to the number of foreign students and foreign languages. According to findings, intercultural sensitivity of teachers was very high. There were significant differences in intercultural sensitivity levels according to gender, foreign friendships, branch, foreign languages, eTwinning/Erasmus project and abroad experiences variables. There was no significant difference in intercultural sensitivity levels according to seniority and the number of foreign students. It was concluded that there was a positive and moderate relationship between teachers' attitudes towards peace and intercultural sensitivity.