Walking in-between memories: Everyday and affective encounters in the memory walks and facing the past
Hafızalar arasında yürümek: Hafıza yürüyüşlerinde gündelik ve duygulanımsal karşılaşmalar ve geçmişle yüzleşme
  1. Tez No: 792543
  2. Yazar: DAMLA BARIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE MELTEM AHISKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tez, hafızalaştırma pratikleri aracılığıyla geçmişle yüzleşmenin gündelik deneyimleri üzerinedir. Katılımcıların kentte kolektif yürüme ve hikaye anlatımı yoluyla tarihlerle ve anılarla karşılaştığı Hafıza Yürüyüşleri'ni araştırma konusu olarak ele alır. Gündelik yaşam, mekân, performans/performativite, hafıza ve duygulanım kuramlarına ve araştırma metodu olarak etnografik alan çalışmasına dayanan bu tez, Hafıza Yürüyüşleri'nin kentteki görünmez tarihlere ve anılara, kenti deneyimlemenin yeni yollarına, ve zorlu geçmişlere dair hissetme ve bilme yollarına nasıl kapı açtığını ortaya koyar. Kent deneyimlerini, yürüyüş pratiklerini, ve hafıza performanslarını bir araya getiren tez, geçmişle yüzleşmeye ilişkin yasal, politika bağlantılı ve ulus-devlet merkezli anlayışları genişletmeyi amaçlar ve gündeliğe dair bir çerçeve önerir. Geçmişle yüzleşmenin ucu açık bir süreç olduğunu savunan tez, Hafıza Yürüyüşleri'ndeki gündelik ve duygulanımsal deneyimlere iki ana eksende bakar. İlk olarak, yürümenin performatif ve kritik yönlerini inceleyerek insanların şehirle ilişkilerini şekillendirmede ve kentsel mekanlar oluşturmada yürümenin rolünü gösterir. İkinci olarak, hafızalaştırma pratiklerinde duyguların rolünü araştırır ve geçmişle yüzleşmeye dair hissetme ve bilme yollarını inceleyerek Hafıza Yürüyüşleri'ndeki duygulanımsal karşılaşmaları analiz eder. Bu iki ekseni araştıran tez şu soruyu sorar: Hafızalaştırma pratikleri aracılığıyla ortaya çıkan gündelik ve duygusal karşılaşmalar, geçmişle gündelik hayatta yüzleşme deneyimleriyle nasıl bağlantılıdır?
Özet (Çeviri)
This thesis is about the everyday experiences of facing the past through memorialization practices. It takes the Memory Walks as a case study where the participants encounter histories and memories through collective walking and storytelling in the city. Based on theories of everyday life, place, performance/performativity, memory, and affect, and ethnographic fieldwork as a research method, the thesis reveals how the Memory Walks open the door to invisible histories and memories, new ways of experiencing the city and ways of feeling and knowing about difficult pasts. Bringing together urban experiences, walking practices, and performances of memory, the thesis aims to expand the legal, policy-related, and nation-state-centered understandings of facing the past and offers a framework of the everyday. Arguing that facing the past is an open-ended process, the thesis looks at the everyday and affective experiences in the Memory Walks on two main axes. First, it demonstrates the role of walking in shaping people's relationships with the city and making urban places by examining the performative and critical aspects of walking. Second, it explores the role of emotions in memorialization practices and analyzes the affective encounters in the Memory Walks by examining ways of feeling and knowing connected to facing the past. Exploring the two axes, the thesis asks: How are the everyday and affective encounters that emerge through memorialization practices connected to the experiences of facing the past in the everyday?