Ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünmesine etki eden faktörler
Factors affecting middle school students computational thinking
  1. Tez No: 792544
  2. Yazar: SİNAN ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı öğrencilerin, programlamaya yönelik tutumu, matematiğe yönelik tutumu, matematik öz-yeterlilik algısı, bilgi işlemsel düşünme öz-yeterlilik algısı, cinsiyet ve halihazırda kodlama dersi alma durumlarının bilgi işlemsel düşünmelerine ne derecede etki ettiğini belirleyebilmektir. Bu kapsamda araştırmanın çalışma grubu İstanbul ilindeki ortaokullarda bulunan 5., 6. ve 7. sınıf öğrencilerinden oluşan toplam 689 öğrencidir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada kullanılan nicel verileri toplamak için, Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisine Yönelik Öz-Yeterlilik Algısı Ölçeği, Ortaokul Öğrencilerinin Matematik Tutumlarına Yönelik Ölçek, Matematik Öz-Yeterlilik Algısı Ölçeği, Ortaokul Öğrencilerinin Programlamaya Yönelik Tutumları Ölçeği, Bilgi İşlemsel Düşünme Testi Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 26 programında analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen normallik testlerinde verilerin normal dağılım sergilediği görüldüğünden parametrik istatistik tekniklerinden Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizleri yapılmıştır. Ayrıca Post-Hoc yöntemlerinden Tukey testi, korelasyon testi olarak da Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ulaşılan bulgulara göre, öğrencilerin programlamaya yönelik tutumu, matematiğe yönelik tutumu ve matematik öz-yeterlilik algısı, bilgi işlemsel düşünmelerini istatistiksel olarak anlamlı seviyede yordamaktadır. Öğrencilerin cinsiyeti, bilgi işlemsel düşünme öz-yeterlilik algısı ve halihazırda kodlama dersi alıp almamalarının ise bilgi işlemsel düşünmelerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine to what extent students' attitudes towards programming and mathematics, their self-efficacy in mathematics, computational self-efficacy, sex, and whether they had already taken codding classes or not affect their computational thinking skills. Within this scope, the study group of this research is a total of 689 students consisting of 5th, 6th and 7th grade students from secondary schools in Istanbul. The research was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods. In order to collect quantitative data utilized in this research, Self-Efficacy Perception Scale for Computational Thinking Skill, Scale for Middle School Students' Attitudes Towards Mathematics, Mathematics Self-Efficacy Perception Scale, Scale for Middle School Students' Attitudes Towards Programming, Computational Thinking Scale were used. The collected data were analyzed using SPSS 26. As the data exhibited a normal distribution in normality tests, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Multiple Linear Regression Analyses of parametric statistical techniques were conducted. Furthermore, Tukey test of Post-Hoc methods and Pearson's Product-Moment Correlation Test as a correlation test were used. The findings obtained from the research herein show that the most influential independent variable on computational thinking skills is the attitude variable towards programming. In addition, the results suggest that students' mathematics self-efficacy and attitude towards mathematics also significantly affect their computational thinking skills. It is further observed that students' sex, computational thinking self-efficacy, and whether they had already taken codding classes or not, do not have a statistically significant effect on students' computational thinking.