Kadınların feminist olma hikâyeleri ve feminizmin kişisel yaşamlarına etkisi
Women's stories of becoming feminist and the impact of feminism on their personal lives
  1. Tez No: 792545
  2. Yazar: BURCU AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU AYKUT TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Feminist teori, kendisini gündelik hayattaki kadın deneyimleri üzerinden kurar ve kadınların gündelik hayat içinde yaşadıkları münferit gözüken deneyimlerin kadınların bir cins olarak ataerkil sistem tarafından baskı altına alınmasıyla ilgili olduğunu söyleyerek mücadele yolları geliştirir. Bu tez çalışması da odağına kendisini feminist olarak tanımlayan kadınların deneyimlerini almıştır. Çalışmanın ana soruları, kadınların nasıl feminist olduğu ve feminizmin kadınların kişisel yaşamlarına nasıl etki ettiğidir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden beslenen bir saha çalışması olma niteliği taşımaktadır. Bu minvalde çalışmanın yapılabilmesi için derinlemesine görüşme tekniği kullanılmış, görüşülecek kişilere kartopu örnekleme metoduyla ulaşılmaya çalışılmıştır. Görüşmecilerin herhangi bir kadın örgütüne üye olması beklenmemiş, bilhassa“sıradan”öznelere erişmek hedeflenmiştir. Toplamda on dokuz kadınla görüşülmüş ve onlara aile, beden, ilişkiler temaları etrafında sorular yöneltilerek görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma, COVID-19 pandemisi koşullarında gerçekleştirildiği için çevrimiçi bir platform üzerinden görüntülü konuşma yapılarak görüşmeler tamamlanmış ve yapılan görüşmeler kaydedilerek deşifre edilmiştir. Çalışma, feminist kadınların deneyimlerini, yalnızca onları baskı altında olan kurbanlar olarak değerlendirmek yerine erkek egemen toplum yapısı içinde feminist olarak hayatta kalmaya çalışan ve bu doğrultuda direniş pratikleri üreten, stratejiler geliştiren bir perspektifle okumaya ve anlamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Feminist theory, establishes itself on women's experiences in daily life and improves the ways of struggle by emphasizing that women's seemingly induvidually experiences in daily life are related to the oppression of women concept as a gender by the patriarchal system. This thesis focuses on the women's experiences who define themselves as feminists. The main questions of the study are how do women become feminists and how feminism affects women's personal lives. This study is a field study based on qualitative research methods. During the study, in-depth interview technique was used, and the people who interviewed with were reached by snowball sampling method. The interviewees were not expected to be members of any women's organization, in particular, it was aimed to reach“ordinary”subjects. A total of nineteen women were interviewed by asking questions around the themes of family, body and relationships. Since the study was carried out under the conditions of the COVID-19 pandemic, the interviews were realized via video call over an online platform, recorded and deciphered. This study tried to peruse and understand the experiences of feminist women with a perspective that tries to survive as a feminist in the male dominant society, produces resistance practices and develops strategies in this direction, instead of considering them as victims under oppression.