Uluslararası güvenlik sorunları bağlamında salgın hastalıkların değerlendirilmesi: Covid-19 örneği
- Tez No: 792548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAMİR MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, Uluslararası İlişkiler disiplininde güvenlik kavramının kapsamı ve zaman içerisinde dönüşümü ele alınmıştır. Özellikle güvenliğin döneme ve dönemin şartlarına göre değişiklik göstermesi, net bir tanımının yapılmasını zorlaştırmıştır. Zira güvenlik kavramı Soğuk Savaş döneminde sadece askerî tehdit olarak algılanırken Soğuk Savaş sonrası dönemdeyse askerî tehditler ikinci plana atılmıştır. Değişen uluslararası sistemle birlikte güvenlik tehditleri de farklılaşarak çeşitlenmiştir. Bu bağlamda salgın hastalıkların içerisinde yer alan ve en güncel güvenlik tehdidi olarak değerlendirilen COVID-19 salgını dünyayı derinden etkilemiştir. Aralık 2019'da Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan bu salgın, 12 Mart 2020 tarihinde de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edildi. Salgın, devletleri hiç beklemedikleri bir anda hazırlıksız yakalamış, çok hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılmış ve altı milyondan fazla insanın ölümüne neden olmuştur. Salgının bu kadar hızlı yayılması ile birlikte küresel ve bölgesel güçlerle uluslararası örgütler önlemler almaya başladılar. Sınırların kapatılması, seyahat yasakları getirilmesi, okulların uzaktan eğitime geçmesi, sokağa çıkma kısıtlamaları getirilmesi gibi pek çok önlem alındı. Fakat aşağı yukarı benzer tedbirler alınmış olsa da salgın karşısında benzer sonuçları elde edilememiştir. Salgın karşısında en etkili tedbir olarak görülen aşının bulunmasının ardından yapılan aşılamayla toplumsal bağışıklık geliştirilerek salgının kontrol altına alınması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the scope of the concept of security in the discipline of International Relations and its transformation over time. In particular, the fact that security issues change according to the specific periods and the conditions of the period has made it difficult to make a clear definition. While the concept of security was perceived only as a military threat during the Cold War, this threat has been relegated to the background in the post-Cold War period. Security threats have also diversified with the changing of international system. The COVID-19 outbreak, which is among the epidemics and considered as the most current security threat, has deeply affected the world. This disease, which emerged in the People's Republic of China in December 2019, was declared a pandemic by the World Health Organization on March 12, 2020. The pandemic caught governments unprepared when they least expected it. It spread across the world very quickly and caused the deaths of more than six million people. Global and regional powers and international organizations started to take measures with the rapid spread of pandemic. Many measures were taken, such as closing borders, imposing travel bans, switching schools to distance education, and imposing curfew restrictions. However, although more or less similar measures were taken, similar results could not be achieved against the pandemic. After the approving of the vaccines, which are seen as the most effective measure against the epidemic, social immunity was developed through vaccination and the epidemic was brought under control.