Salgın hastalıklar: Politika, toplum ve güvenlik alanlarındaki dönüşümler
Pandemic diseases: Changes in policy, society and security
- Tez No: 879280
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF FURKAN ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
2019 yılının sonlarına doğru insanlığın karşı karşıya kalmış olduğu Covid-19 pandemisi ve bu pandemiye karşı alınan güvenlik tedbirleri, oluşturulan politikalar, izlenen yol haritaları ve uygulamalar tüm bunların kökenine dair soruları da beraberinde getirmiştir. Salgın hastalıklar sadece insan bedeni bağlamında bir sorun değil aynı zamanda nüfusun gözlemlenmesi, hastalığın yayılmasının önlenmesi, güvenlik tedbirlerinin alınması gibi bir takım yönetim ve güvenlik pratiklerini içermektedir. Yapı, pratik ve araçlar üzerinden yapılacak bir çözümleme yönetim ve güvenlik pratiklerini anlamamızı kolaylaştıracak ve pandemilerin tarihini de anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu doğrultuda çalışmada Cüzzam, Kara Veba, Çiçek hastalığı, Frengi Hastalığı, Kolera, İspanyol gribi, HIV-AIDS ve Covid-19 pandemileri incelenmektedir. Böyle bir inceleme Uluslararası İlişkiler ana akım teorilerine toplumsal dönüşümler, birey-toplum ilişkileri ve toplumsal konularda eleştiriler getirmektedir. Bu tez çalışmasında yöntem olarak Tarihsel Sosyoloji kullanılmıştır. Bu yöntem, araştırılan konuyu toplumsal bir bağlama dayandırmak ve çalışmaya tarihsel bir arka plan kazandırmak için seçilmiştir. Bununla birlikte arkeolojik yöntem ile tarihsel karşılaştırmalı araştırma yönteminden de faydalanılmıştır. Arkeolojik yöntem ile salgın hastalıklarla birlikte karşımıza çıkan uygulamaların, pratiklerin, kavramların kökeni incelenmiştir. Büyük sorunları ele almak için güçlü bir yöntem olan tarihsel karşılaştırmalı araştırma yöntemi ile de salgın hastalıklar karşılaştırılmıştır. Bu yöntem karşılaştırılan konular hakkında nelerin ortak ve nelerin benzersiz olduğunu görmek ve uzun vadeli toplumsal değişimleri açıklamak için uygundur. Elde edilen verilerin ve bulguların analiz edilip yorumlanması salgın hastalıkların belirli ortak özelliklerin olduğunu göstermiştir. Fakat her salgın hastalık farklı bir yönetimselliğe ve farklı yönetim pratiklerine sahiptir. Bu noktada Covid-19 pandemisinin diğer salgın hastalıklardan farklılaştığı nokta yeni bir yönetim pratiği olarak biyopolitik kimliklerin oluşmasıdır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 Pandemic faced by humanity towards the end of 2019 and the security measures taken against this pandemic, the policies created, the road maps followed and the practices have all raised questions about the origin of all this. Pandemics are not only a problem in the context of the human body, but also include a number of management and power practices, such as monitoring the population, preventing the spread of the disease, taking security measures. The main problem of this thesis is how these management and power practices, which we have seen today with the Covid-19 pandemic, originated, and how they came about. Our efforts to understand the origin of these practices will make it easier for us to understand and make sense of the situation we are in. An analysis of the structure, practices and tools will help us understand the practices of management and power, as well as understand the history of pandemics. In this direction, the study examines the Black Plague, Leprosy, Smallpox, Syphilis, Cholera, Spanish Flu, HIV-AIDS and the Covid-19 Pandemic. Such a review brings criticism to mainstream theories of international Relations on social transformations, individual-society relations, and social issues. Historical Sociology was used as the method in this thesis study. This method was chosen to base the researched topic on a social context and to provide a historical background to the study. In addition, archaeological method and historical comparative research method were also used. The origin of the practices and concepts that we encounter with epidemic diseases were examined using the archaeological method. Epidemic diseases were also compared using the historical comparative research method, which is a powerful method to address major problems. This method is suitable for seeing what is common and unique about the subjects being compared and for explaining long-term social changes. Analysis and interpretation of the obtained data and findings have shown that epidemic diseases have certain common characteristics. However, each epidemic disease has a different management style and different management practices. At this point, where the Covid-19 pandemic differs from other epidemics is the formation of biopolitical identities as a new management practice.