Normal işiten çocuklarda montreal müzikal beceri değerlendirme bataryası'nın türkçe geçerlik ve güvenirliği ile yüz yüze ve online uygulama sonuçları arasındaki ilişki
Turkish validity and reliability of montreal battery of evaluation of musical abilities in normal hearing children and the relationship between the results of FACE-TO-FACE and online practice
- Tez No: 792570
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TOKGÖZ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Müzik algısı, müziğin öğelerinin işitsel olarak algılanmasının yanı sıra biliş, dikkat, hafıza gibi birçok değişkenin de bir araya geldiği ve etki gösterdiği, işlemlenmesi için sağlıklı beyin mekanizmaları gerektiren kompleks bir beceridir. Konjenital amüzya, nüfusun %3-4'ünü etkileyen, yaşam boyu süren, melodileri ve melodik konturları ayırt etme, hatırlama, müzikal perdeyi işlemlemedeki eksikliklerle karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur. Uluslararası literatürde Montreal Müzikal Beceri Değerlendirme Bataryası (MBEMA)'nın Batı ve Asya çocuklarında müzikal becerilerin değerlendirilmesi ve amüzya varlığının belirlenmesi için uygun olduğu belirtilmiştir. Araştırmamız, Türk çocuklarda müzik algısının değerlendirilmesine ve özellikle amüzya varlığının belirlenmesine yönelik yapılan ilk çalışma niteliğini taşımaktadır. Bu araştırmanın genel amacı, normal işiten Türk çocuklarında müzik algısının değerlendirilmesidir. MBEMA'nın Türk çocuklarında geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması, yüz yüze ve online uygulama sonuçları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla MBEMA'nın 3 alt test (melodi, ritim, hafıza) ve toplam 60 maddeden oluşan kısa versiyonu 6-9 yaş arasındaki 360 çocuğa uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Music perception is a complex skill in which many variables such as cognition, attention, and memory, as well as the auditory perception of the elements of music, come together and affect, and require healthy brain mechanisms to be processed. Congenital amusia is a lifelong neurodevelopmental disorder that affects 3-4% of the population and is characterized by deficiencies in distinguishing melodies and melodic contours, remembering, and processing musical pitch. In the literature, it has been stated that the Montreal Battery of Evaluation of Musical Abilities (MBEMA) is suitable for the assessment of musical skills in Western and Asian children and for determining the presence of amusia. Our research is the first study to evaluate music perception in Turkish children and especially to determine the presence of amusia. This research aimed to evaluate music perception in Turkish children with normal hearing. It is aimed to carry out the validity and reliability study of MBEMA in Turkish children and to determine the relationship between the results of face-to-face and online practices. For this purpose, the short version of MBEMA consisting of 3 subtests (melody, rhythm, memory) and a total of 60 items was administered to 360 children aged 6-9.