Gelecek dünya tasarımları: Elon Musk'ın söylemlerinin analizi
Future world designs: Elon Musks discourse analysis
- Tez No: 792577
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ZEYNEP GÜDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sosyal insan hayatının her anında iletişim amaçlı dili kullanmıştır. Bu dil bazen şekil değiştirip yazılı hale dönüşse bile bu iletişim yöntemlerinin tamamı söylem olarak adlandırıldı. İnsan söylem kavramını kendi ihtiyaçları veya istekleri doğrultusunda şekillendirmiş ve günlük hayatı dâhil olmak üzere birçok alanda kullandı. Sokakta gördüğünüz bir ilan tahtası, okuduğunuz gazete veya bir siyasinin yapmış olduğu konuşma her ne kadar birbirlerinden farklı gözükse de aslında hepsi bir söylem içermektedir, bu söylem kullanılan tarafından kendi çıkarları veya hitap ettikleri kitleye karşı vermek istedikleri mesaj doğrultusunda şekillendirilmiştir. Bütün bu farklı söylem çeşitleri arasında belki de en önemlisi kanaat önderleri veya siyasilerin kullanmakta olduğu söylemlerdir. Bu çalışmada gelecek dünya tasarımları kapsamında günümüzün önemli kanaat önderlerinden olan ve teknoloji denilince ilk akla gelen isimlerden biri Elon Musk'ın kim olduğu, şu anda teknoloji geliştirme alanında çalışan firmaları ve geleceğe dair görüşü belirtildi. Verdiği röportajlardaki yapmış olduğu konuşmalar incelenmiş. Elon Musk tarafından yapılmış olan söylemlerinin içeriğini daha iyi anlayabilmek amacıyla söylem analizi yöntemine başvurulmuştur. Analizi gerçekleştirmek için 'Youtube' video paylaşım sitesinde bulunan Elon Musk tarafından gerçekleştirilmiş söylemler tespit edilip, yazıya dökülecek ardından kelime analizi ve söylem analizi yöntemleri kullanılarak söylemde tekrarlanan kelimelerin belirlenmesi ve mesajın ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Çalışmada sonunda Elon Musk'ın gerçekleştirdiği üç konuşma Youtube üzerinden incelenip, özellikle gelecek, çoklu gezegenler, yapay zekâ, Neurolink, sürdürülebilir enerji, uzay gemisi, kendi kendine giden arabalar ve Mars kavramları üzerine gerçekleştirilen söylemlerden veriler elde edildi. Bu veriler analiz edilip tablo haline getirilmiş ardından söylem analizini bir türü olan kelime analizi yapılarak yorumlanıp tez sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social people use language for communication in every moment of their life. Even if this language sometimes changes shape and turns into written form, all of these communication methods are called discourse. People shape the concept of discourse in line with their own needs or wishes and use it in many areas, including daily life. Although a billboard you see on the street, a newspaper you read, or a speech made by a politician may seem different from each other, they all contain a discourse, this discourse is shaped by the person used in line with their own interests or the message they want to give against the audience they are addressing. Among all these different types of discourse, perhaps the most important is the discourses used by opinion leaders or politicians. In this study, within the scope of future world designs, who is one of the most important opinion leaders of today and one of the first names that come to mind when technology is mentioned, is Elon Musk, the company currently working in the field of technology development and his view on the future will be stated. His speeches in mainstream media and new media channels will be examined. In order to better understand the content of the discourses made by Elon Musk, the discourse analysis method will be used. To analyze, the discourses made by Elon Musk on the 'Youtube' video sharing site are determined, written, and then it is aimed to identify the repeated words in the discourse and reveal the message by using word analysis and discourse analysis methods. At the end of the study, three speeches by Elon Musk will be watched on Youtube, and data will be collected especially from the discourses on the future, multiple planets, artificial intelligence, Neurolink, sustainable energy, starship, self-driving and Mars. These data will be analyzed and tabulated, and then discourse analysis will be made and the thesis will be concluded.