Primer hiperparatiroidizmde otofaji düzenleyicisi olan beclin-1 ve rapamisin memeli hedefi (MTOR) serum düzeyleri ve hastalık komplikasyonları ile ilişkisi
Serum levels of the autophagy regulator beclin-1 and the mammalian target of rapamycin (MTOR) in primary hyperparathyroidism and their relationship with disease complications
- Tez No: 792578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Primer Hiperparatiroidizm (PHPT) yaygın bir endokrin bozukluktur. Poliklinik başvurularında hiperkalseminin en sık sebebidir. Otofaji, protein homeostazı, hayatta kalma ve gelişme için zorunlu olan korunmuş bir hücre içi yıkım yoludur. Otofaji mekanizmalarındaki bozukluklar kanser, nörodejeneratif hastalıklar ve enfeksiyon hastalıkları gibi çok sayıda hastalığın gelişimine katkıda bulunabilmektedir. Bu çalışmadaki öncelikli amacımız PHPT'li hastalarda beclin-1, mTOR düzeyleri ve bunların PHPT'ye bağlı komplikasyonlar üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmaya kliniğimize başvuran 18-65 yaş arası PHPT olan 42 kişi ve herhangi bir sistemik hastalığı olmayan sağlıklı 40 kişi alındı. Tüm gönüllülerin demografik ve biyokimyasal verileri kaydedildi. Serum beclin-1 ve mTOR düzeyleri enzim-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Primary Hyperparathyroidism (PHPT) is a common endocrine disorder. It is the most common cause of hypercalcemia in outpatient clinic admissions. Autophagy is a conserved intracellular degradation pathway essential for protein homeostasis, survival and development. Disturbances in autophagy mechanisms may contribute to the development of many diseases such as cancer, neurodegenerative diseases and infectious diseases. Our primary aim in this study is to evaluate beclin-1, mTOR levels and their effects on PHPT-related complications in patients with PHPT. Materials and Methods: Forty-two individuals with PHPT between the ages of 18-65 who applied to our clinic and 40 healthy individuals without any systemic disease were included in the study. Demographic and biochemical data of all volunteers were recorded.