Hata yönetim kültürünün ürün yeniliği ve süreç yeniliği üzerine etkileri
The effects of eror management culture on product innovation and process innovation
- Tez No: 792592
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
21. Yüzyıl ile birlikte insanların ve bağlı olarak iş dünyasının değiştiğini gözlemlemekteyiz. Firmaların çalışma şekilleri de büyük değişikliklere uğradı. Teknolojinin ön planda olduğu ve sürekli kullanılarak işlerin, toplantıların, eğitimlerin uzaktan yapıldığı bir çağda yaşamaktayız. Bu süreçte firmalara ve çalışanlara ortaya çıkabilecek hataların hata yönetim stratejileri çerçevesinde etkilerinin azaltılması için büyük sorumluluklar düşmektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye de yerleşik firmaların Hata Yönetim Kültürünü nasıl algıladığı ürün ve süreç yeniliğine etkilerini ortaya koymaktır. Hata yönetim kültürünü hatalar hakkında iletişim, hatalardan kaçınma ve hata yönetimi boyutlarında incelerken, firma performansı finansal, ürün yeniliği ve süreç yeniliği boyutlarında ele alınmıştır. Araştırma da çalışanların algısına dayalı bir anket çalışması yapılmıştır. Katılımcılara eposta ve sosyal medya aracılığıyla ulaşılmıştır. Çalışma, dönüş yapan 253 katılımcıdan sağlanan veriler ile tamamlanmıştır. Analiz sonucunda, beyaz yaka çalışanların algısına dayalı olarak Türkiye de yerleşik firmaların hata yönetim kültürünü bilinçli veya içgüdüsel olarak uyguladıkları ve performanslarını olumlu etkilediği ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları istatiksel olarak analiz edilmiş ve bulgular tartışılarak yöneticiler ve araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the 21st century, we observe that people and, accordingly, the business world have changed. The way companies work has also changed unreversible. The world have witnessed that technology is at the forefront and that works, meetings and trainings are performing remotely by using it continuously. Companies and employees have great responsibilities during this period in order to reduce the effects of errors within the framework of error management strategies. Companies have a great deal to do in eliminating the possible problems that may arise The object of this thesis is to reveal how companies located in Turkey perceive the Error Management Culture and its effect on company performance. While examining the error management culture in the dimensions of communication about errors, error avoidance and error management, firm performance discussed in the dimensions of financial, product innovation and process innovation. In the research, a survey study conducted based on the perception of the employees. We reached to white-collar employees via email and social media. However, 253 responded to the survey and the study completed with those datas. Because of the analysis, it has been revealed that based on the perception of white-collar employees, companies located in Turkey apply error management consciously or instinctively, internalize good practices and methods, and positively affect their performance. The results of the research analyzed statistically and, the findings discussed, and suggestions presented for managers and researchers.