Bağlanma stilleri, özsaygı ve ilişki istikrarı arasındaki ilişki
The relationship between attachment styles, self esteem and relationship stability
- Tez No: 792593
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER MERAL ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada romantik ilişki yaşamakta olan bireylerin bağlanma stilleri, özsaygı ve ilişki istikrarı arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya romantik ilişkisi olan (sevgili/flört, sözlü/nişanlı) 18 yaş ve üzeri 148 kadın, 77 erkek toplam 225 kişi katılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, İlişki Anketleri Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, İlişki İstikrarı Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma bulgularımıza göre; benlik saygısı ve ilişki istikrarının cinsiyete göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Güvenli bağlanma (p.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between attachment styles, self-esteem and relationship stability of individuals in romantic relationships. A total of 225 people, 148 women and 77 men, aged 18 and over, who have a romantic relationship (lover/flört, fiance) participated in the research. Personal Information Form, Relationship Questionnaires, Rosenberg Self-Esteem Scale, and Relationship Stability Scale were applied to the participants within the scope of the research. According to our research findings; It was determined that self-esteem and relationship stability did not differ according to gender. Secure attachment (p.05).