Malignite ön tanısı ile tetkik edilen hastalarda paraneoplastik sendromların tanı dağılımının incelenmesi
İnvestigation of diagnostic distribution of paraneoplastic syndromes in patients examined with a PRE-diagnosis of malignancy
  1. Tez No: 792597
  2. Yazar: GULAM GASIMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR SELÇUK AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Bu çalışmada malignite ön tanısı ile tetkik edilen hastalarda saptanan paraneoplastik sendromların tanı dağılımı incelenmiştir. Materyal ve metod: Çalışmamızda 2018 Ocak-2022 Aralık tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi, Genel Dahiliye ve Acil Dahiliye Bilim Dallarında malignite şübhesi ile servise yatırılarak tetkik edilen 981 hasta retrospektif olarak tarandı. Bu hastalar arasında paraneopastik sendrom tespit edilmiş 75 hasta değerlendirilmeye alındı. Hastaların yatışı sırasında yapılan hemogram, biyokimya tahlilleri, paraneoplastik sendromların tanısında gerekli olan spesifik testler, onkonöronal antikorlar, görüntüleme sonuçları, patoloji sonuçları, vücut sıvı tahlilleri, kültür sonuçları geriyedönük incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 34'ü kadın (%45,3), 41'i erkek (%54,7) toplam 75 paraneoplastik sendromu olan malignite ön tanılı olgular dahil edilmiştir. Toplam yaş ortalamaları 65,95±12,56 ( dağılım aralığı=21-85 yaş) yıl olan örneklem grubumuzda; erkek hastaların yaş ortalamaları 67,32±9,63, kadın hastaların ise yaş ortalamaları 64,29±15,37 olarak hesaplanmıştır. Çalışmamızda erkek ve kadın hastalar arasında yaş ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0.860). Çalışmamızda gözlenen paraneoplastik sendromların dağılımına bakıldığında %20 oranı ile en sık Granulositoz (n=15) ve %18,7 oranı ile Hiperkalsemi (n=14) gözlenirken bunları sırasıyla; Uygunsuz ADH (%6,7), Trombositoz (%5,3) ve Seboreik keratoz (%5,3) izlemiştir. Sistemsel tutuluma göre paraneoplastik sendromların dağılımına bakıldığında %41,3 (n=31) oranında en sık Hematolojik, %26,7 (n=20 ) oranında Endokrinolojik, %14,7 (n=11) oranında Nörolojik, %12 (n=9) oranında Dermatolojik, %5,3 (n=4) oranında Romatolojik paraneoplastik sendrom (PNS) görülmüştür Sonuç: PNS tümör tanısı koyulmadan önce, tanı sırasında, tedavi sırasında ortaya çıkabilir. PNS tanımlanması tümörün erken evrede teşhis ve tedavi edilebilmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Abstract Objectives: The study aimed to determine the diagnostic distribution of paraneoplastic syndromes detected in patients during hospitalization with a preliminary diagnosis of malignancy. Patients and Methods: During January 2018- December 2022, 981 patients hospitalized at general internal medicine and emerceny internal medicine clinics with a diagnostic suspicion of malignancy were assessed retrospectively. 75 patients diagnosed with a paraneoplastic syndrome among this group were statistically evaluated; medical data about routine complete blood count and biochemisty results as well as onconeural antibodies, imaging studies, pathology results, body fluid analysis assays and cultures were collected. Results: 75 patients with a paraneoplastic syndrome, 34 (%45,3) of whom were female, with a mean age of 65,95±12,56 (21-85) were included in the study. No statistically significant difference was found between the mean age of male and female patients (p=0.860). Considering the distribution of paraneoplastic syndromes, major proportion of patients had granulocytosis (n=15, %20) and secondly hypercalcemia (n=14, %18,7). Other etiologic factors were as follows: inappropriate antidiuretic hormone secretion (%6,7), trombocytosis (%5,3), seborrheic dermatitis (%5,3). As hematologic involvement (n=31, %41,3) predominated among the systemic involvements of the syndrome in the study group, endocrinologic (n=20, %26,7), neurologic (n=11, %14,7), dermatologic (n=9, %12), rheumatologic ( n=4, %5,3) paraneoplastic syndromes were documented. Conclusions: Paraneoplastic syndromes may emerge before tumor diagnosis, at the time of diagnosis and during treatment of malignancy. Their timely recognition may lead to detection of a tumor at an early stage and enable effective treatments.