Onkolojik hastalarda görülen pulmoner tromboembolinin tanı,klinik ve prognoz açısından genel popülasyon ile karşılaştırılması
A comparative analysis of pulmonary thromboembolism in patients with malignancy and the general population: diagnosis, clinical presentation and prognosis
  1. Tez No: 867624
  2. Yazar: DİLEK KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET BİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Maligniteli hastalarda pulmoner tromboembolizm (PTE), sık gözlenen ve ölümcül olabilen bir komplikasyondur. Maligniteli hastalarda görülen PTE'nin (Mi-PTE) tanısı, tedavisi ve prognozu genel popülasyonda görülen olgulardan farklıdır. Bu çalışmada, PTE tanılı hastalarda malignite varlığının klinik tablo ve prognoz üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Merkezimizde 2020-2023 tarihleri arasında PTE ön tanısı ile tetkik edilen her biri 80 kişilik üç hasta grubunun (PTE, Mi-PTE ve kontrol) semptomları, risk faktörleri, laboratuvar verileri, PTE lokalizasyonu ve klinik skorları (Wells Skoru, Modifiye Geneva Skoru ve malignite hastalarında ek olarak Khorana skoru) dosyalarından retrospektif olarak kaydedildi. Prognoz ve mortalite skorları (PESI, Bova, Pompe-C, 30 günlük mortalite ve Modifiye Glasgow Prognostik Skoru) ile mortalite zamanları da kaydedildi. Bulgular: En sık saptanan malignite, akciğer ve beyin tümörleri idi. Malignite hastalarının %15'i erken evrede, %35'i lokal ileri evrede, %50'si metastatik evrede idi. Olguların 54'ü (%67,5) aktif kemoterapi alıyordu. Hastaların başvuru semptomları her iki grupta benzerdi. Embolinin pulmoner arterde yerleşim yerleri benzer olmakla birlikte pulmoner trunkus yerleşimi Mi-PTE grubunda daha sık görüldü (p=0,05). Mi-PTE grubunda nötrofil/lenfosit oranı (p=0,006), monosit/lenfosit oranı (p=0,01) ve trombosit/lenfosit oranı (p=0,015) daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pulmonary thromboembolism (PTE) is a common and potentially fatal complication in patients with malignancy. The diagnosis, treatment, and prognosis PTE in patients with malignancy (Mi-PTE) differ from those in the general population. This study aimed to investigate the impact of malignancy on the clinical presentation and prognosis of patients with PTE. Materials and Methods: Between 2020 and 2023, three groups of 80 patients each (PTE, Mi-PTE, and control) with a preliminary diagnosis of PTE were retrospectively evaluated at our center. Symptoms, risk factors, laboratory data, PTE localization, and clinical scores (Wells' score, modified Geneva score, and Khorana score for patients with malignancy) were recorded from the patients' files. Prognostic and mortality scores (PESI, Bova, Pompe-C, 30-day mortality, and modified Glasgow Prognostic Score) and mortality times were also recorded. Results: The most common malignancies were lung and brain tumors. 15% of the patients with malignancy were in the early stage, 35% in the locally advanced stage, and 50% in the metastatic stage. 54 patients (67,5%) were receiving active chemotherapy. The presenting symptoms of the patients were similar in both groups. Although the locations of the embolisms in the pulmonary artery were similar, the incidence of pulmonary trunk location was higher in the Mi-PTE group (p=0,05). The neutrophil/lymphocyte ratio (p=0,006), monocyte/lymphocyte ratio (p=0,01) and platelet/lymphocyte ratio (p=0,015) were higher in the Mi-PTE group.