Engagement of rights-based civil society organizations in migration governance: Case of Greece
Hak temelli sivil toplum kuruluşlarının göç yönetişimine katılımı: Yunanistan örneği
- Tez No: 792598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSELİN GÖZDE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, hak temelli faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının (STK'lar) son yıllarda Yunanistan'daki göç yönetişimine nasıl ve ne ölçüde katkıda bulunduğunu araştırmaktadır. 2015 yılından bu yana, özellikle Suriye iç savaşı ve Ortadoğu'da devam eden çatışmalar nedeniyle, Avrupa'nın bir sınır ülkesi olan Yunanistan, anakaraya ve adalara çok sayıda karma göç (düzensiz göçmenler, sığınmacılar ve mülteciler dahil) akışı ile karşı karşıya kalmıştır. Yunanistan hükümeti ise göç politikası, mülteci ve sığınmacıların haklarının korunması ve onlara temel hizmetlerin sağlanması konularında genel olarak yetersiz kalmıştır. Bu nedenle, hak temelli sivil toplum kuruluşlarının göç yönetişimine katkısı, Yunanistan'daki sığınmacı ve mültecilerin haklarının korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez, hak temelli STK'ların Yunanistan'daki göç yönetişimindeki rolünü bilimsel kanıta dayalı bir araştırma aracılığıyla analiz etmektedir. Bu bağlamda, tez nitel araştırma yöntemini kullanmakta ve bulgularını göç alanında çalışan üç hak temelli STK'nın insani yardım çalışanları ile yapılan yarı yapılandırılmış ve derinlemesine görüşmelere dayandırmaktadır. Bu STKlar; Legal Center Lesvos (LSL), Refugee Legal Support (RLS), and Samos Volunteers-Advocacy Collective'dir. Tez, Yunanistan'daki hak temelli STK'ların yetersiz kurumsal kapasite, Yunanistan'daki sığınma ve koruma sistemlerine erişimdeki engeller, kapalı ve kontrollü yeni kamplar ve kayıt süreçlerindeki sorunlar nedenleriyle sığınmacılara hizmet sağlamada ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca, hükümetin hak temelli STK'lara yönelik baskıcı yaklaşımının, STK'lar için kısıtlayıcı bir çalışma ortamı yarattığını tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how and to what extent the rights-based civil society organizations (CSOs) have contributed to migration governance in Greece in recent years. Since 2015, especially due to the Syrian civil war and enduring conflicts in the Middle East, Greece, as a frontier country of Europe, has received a vast number of mixed migrants (including irregular migrants, asylum-seekers and refugees) to its mainland and the islands. However, the Greek government's migration policy has mainly remained inadequate in providing services and protecting the rights of refugees and asylum seekers. Therefore, the rights-based civil society organizations' contribution to migration governance has played a significant role in protecting the rights of asylum seekers and refugees in Greece. This thesis analyses the role of rights-based CSOs in migration governance in Greece through an evidence-based study. Accordingly, it utilizes a qualitative approach and bases its findings on semi-structured and in-depth interviews that were conducted with humanitarian aid workers of the three rights-based CSOs working in the migration field, namely; Legal Centre Lesvos (LSL), Refugee Legal Support (RLS), and Samos Volunteers- Advocacy Collective. The thesis reveals that rights-based CSOs in Greece are facing serious limitations in providing services to asylum seekers because of their inadequate institutional capacity, obstacles in access to asylum and protection systems, the new closed and controlled camps, and issues related to the registration process. Moreover, the oppressive approach of the government towards rights-based CSOs has created a restrictive working environment for the CSOs.