Sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin marka değeri ve tüketici davranışı üzerine etkisi
The effect of social media marketing activities on brand equity and consumer behavior
  1. Tez No: 792601
  2. Yazar: ARMAN MOHAMADRASOOL İBRAHİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA OZGE BARUÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde sosyal medyaların etkin bir iletişim aracı olarak sıklıkla kullanılması ve kişilerin birbirleriyle etkileşim halinde olması sayısız firmanın dikkatini çekmiştir. Bugün sosyal medyayı pazarlama amaçlı kullanmayan firma neredeyse yoktur. Bugüne kadar geleneksel medya aracılığıyla başarılı bir marka yönetimi sağlayan firmalar artık sosyal medyada marka yönetimi gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Sosyal medya, firmalar tarafından gördüğü ilgi ile geleneksel medyaları da geride bırakmıştır. Firmaların sosyal medyada başarılı bir marka yönetimi yaratması başarılı ve etkili bir sosyal medya pazarlamasından geçmektedir. Firmalar pazarlama faaliyetlerini devam ettirirken, çeşitli kampanya ve reklamlar düzenlemektedirler. Bu kampanya ve reklamlar, markanın değerini ve tüketicilerin satın alma davranışlarını belirlediği düşünülmektedir. Bu nedenle söz konusu çalışma, literatüre kaynak oluşturmak üzere yapılmıştır. Çalışmanın amacı sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin marka değeri ve tüketici davranışı üzerindeki etkilerini inceleyerek marka işletmelerine sosyal pazarlama stratejileri hususunda bilgi sunmaktır. Bu kapsamda çalışma üç bölümden meydan gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde sosyal medya pazarlaması kavramı incelenmektedir. Çalışmanın ikinci ana bölümünde marka değeri ve tüketici davranışı kavramları incelenmektedir. Çalışmanın üçüncü ana bölümünde ise sosyal medya pazarlamasının marka değeri ve tüketici davranışı üzerindeki etkisi belirlemeye yönelik bir alan araştırmasına yer verilmektedir. Son olarak çalışma konu ile ilgili yorum ve değerlendirmelerin yer aldığı sonuç kısmı ile tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the frequent consumption of social media as an effective communication tool and the fact that people interact with each other have attracted the attention of numerous companies. Today, there is almost no company that does not use social media for marketing purposes. Companies that have provided successful brand management with traditional media until today are now trying to perform brand management in social media. Social media has left traditional media behind with the interest it has received by companies. Creating a successful brand management in social media is dependent on a successful and effective social media marketing. While companies continue their marketing activities, they organize various campaigns and advertisements. These campaigns and advertisements are thought to determine the value of the brand and the purchasing behavior of consumers. For this reason, the study was carried out to form a source for the literature. The aim of the study is to provide information on social marketing strategies to luxury brand businesses by examining the effects of social media marketing activities on brand value and consumer behavior. In this context, the study consists of three parts. In the first part of the study, the concept of social media marketing is examined. In the second main part of the study, the concepts of brand value and consumer behavior are examined. In the third main part of the study, a field research is included to determine the effect of social media marketing on brand value and consumer behavior. Finally, the study is completed with the conclusion part, which includes comments and evaluations on the subject.