Endometriyozisli kadınların beslenme alışkanlıkları ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional habits and quality of life of women with endometriosis
- Tez No: 792604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKADDES PALA, PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Endometriyozis, uterusun iç tabakasına benzer bir dokunun uterusun dışında büyümesine neden olan bir hastalıktır. Beslenmenin de hastalığın seyrini önemli ölçüde etkilediği belirtilmektedir. Bu çalışma, endometriyozisli kadınların beslenme alışkanlıkları ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla, Acıbadem Altunizade Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran 15-45 yaş arası 61 endometriyozis tanılı kadın ve 61 sağlıklı kadın üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılardan genel bilgi formu, antropometrik ölçümleri, klinik durum değerlendirilmesi formu, SF-36 yaşam kalitesi ölçeği, besin tüketim sıklığı formu ve 24 saatlik besin tüketim kaydı ile verileri toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonrası hasta ve kontrol grupları arasında günlük tüketilen karbonhidrat (g) değerlerinde istatistiksel olarak önemli fark olduğu (p0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is a disease where tissue similar to the lining of the uterus grows outside the uterus. It is stated that nutrition also significantly affects the course of the disease. This study was conducted on 61 women diagnosed with endometriosis and 61 healthy women aged between 15-45 years, who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Acıbadem Altunizade Hospital, to determine the relationship between the nutritional habits and quality of life of women with endometriosis. General information form, anthropometric measurements, clinical status evaluation form, SF-36 quality of life scale, food consumption frequency form, and 24-hour food consumption record were collected from the participants. After the evaluation of the data, it was found that there was a statistically significant difference (p0.05).