LGBT+ bireylerin kariyer uyumuna yönelik nitel bir inceleme
A qualitative examination of career adaptation of LGBT+ individuals
- Tez No: 792675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN KARACAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırmada lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve artı (LGBT+) bireylerin kariyer uyum süreçlerine ilişkin yaşantılarının Kariyer Yapılandırma Kuramının Kariyer Uyumu Modeli çerçevesinde derinlemesine bir şekilde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda bu araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kartopu örnekleme yoluyla ulaşılan 15 LGBT+ birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, YarıYapılandırılmış Görüşme Formu ve Gelecek Kariyer Otobiyografisi Formu kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Kariyer Uyumu Modelinin dört boyutu ve alt boyutları korunarak her boyutun ve alt boyutun altında tema ve kategoriler oluşturulmuştur. Bu bağlamda bulgular; Kariyer Uyumu Modelinin (1) uyuma yönelik hazırbulunuşluk, (2) uyumluluk kaynakları (ilgi, kontrol, merak ve güven alt boyutlarını içerecek şekilde), (3) uyum sağlama davranışları ve (4) uyuma yönelik sonuçlar boyutları altında toplanmıştır. Toplam 14 tema, 31 kategori ve 100 kod oluşturulmuştur. Araştırmanın bulgularına göre LGBT+ bireylerin kariyer kararı sürecinde ve kariyer seçeneklerini keşfetmede problemlerle karşılaştıkları görülmektedir. İş arama sürecinde ve çalışma yaşamında cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlerine dayalı güçlüklerle karşılaştıkları ifade edilmiştir. Araştırmanın sonuçları LGBT+ bireylerin istihdam edilebilirliklerinde, iş dünyasındaki değişikliklerde ve kariyer gelişimlerinde karşılaştıkları zorlukları yönetebilmeleri ve başa çıkma stratejilerinin anlaşılması noktasında önemlidir. Bulgular literatür kapsamında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the career adaptation processes of LGBT+ individuals in depth within the framework of Career Construction Theory's career construction model of adaptation. For this purpose, phenomenological research design, one of the qualitative research approaches, was used in this study. The study group consisted of 15 LGBT+ individuals reached through snowball sampling. The Personal Information Form, SemiStructured Interview Form, and The Future Career Autobiography Form were used to collect the data. The content analysis was employed on data obtained from the interviews. By retaining the four dimensions and sub-dimensions of the model of adaptation, the themes and the categories were created under each dimension and sub-dimension. In this sense, the findings of the career construction model of adaptation were grouped under (1) adaptivity, (2) adaptability (including sub-dimensions of concern, control, curiosity, and confidence), (3) adapting responses, and (4) adaptation results. A total of 14 themes and 31 categories were revealed. According to the findings, it is seen that LGBT+ individuals face problems in the career decision process and exploring career options. It was stated that they faced difficulties related to their gender identity and sexual orientation in the job search process and in their work lives. The results of the research are important in terms of understanding the coping strategies and managing the difficulties faced by LGBT+ individuals in their employability, changes in the business world, and career development. The findings were discussed within the scope of the literature and suggestions were presented.