Romantik öz yeterliğin yordayıcısı olarak ilişki doyumu ve benliğin farklılaşması
Relationship satisfaction and differentiation of self as predictors of romantic self-efficiency
- Tez No: 792678
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, romantik öz yeterliğin yordanmasında ilişki doyumu ve benliğin farklılaşmasını incelemektir. Diğer bir amaç ise romantik öz yeterliğin yordanmasında ilişki doyumu ve benliğin farklılaşmasının alt boyutlarını da incelemektir. Romantik öz yeterlik, ilişki doyumu ve benliğin farklılaşması puanlarının cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu uygun örnekleme yoluyla seçilen 193 (%69.2) kadın, 86 (%30.8) erkek olmak üzere toplam 279 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Romantik öz yeterliği ölçmek için“Romantik İlişkilerde Öz Yeterlik Ölçeği”, benliğin farklılaşmasını ölçmek için“Benliğin Farklılaşması Envanteri Kısa Formu”, ilişki doyumunu ölçmek için“İlişki Doyumu Ölçeği”ve katılımcılara ilişkin bilgi toplamak için de“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için Pearson korelasyon analizi, aşamalı regresyon (stepwise) analizi ve gruplar arası t testi verilerin analizi için kullanılmıştır. Sonuçlara bakıldığında benliğin farklılaşması ve ilişki doyumunun romantik öz yeterliğin toplam varyansının %29.3'nü, benliğin farklılaşmasının alt boyutlarının ise romantik öz yeterliğin toplam varyansının %18.9'nu açıkladığı bulunmuştur. İlişki doyumunun benliğin farklılaşmasına göre romantik öz yeterliği daha güçlü bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre romantik öz yeterliğin ve ilişki doyumunun istatiksel olarak anlamlı bir fark göstermediği ancak benliğin farklılaşmasının anlamlı bir fark gösterdiği saptanmıştır. Elde edilen bulgular literatür eşliğinde tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study intended to examine relationship satisfaction and differentiation of self in predicting romantic self-efficacy. Another purpose was to examine the sub-dimensions of relationship satisfaction and differentiation of self in the prediction of romantic self-efficacy. It also investigated whether romantic self-efficacy, relationship satisfaction, and differentiation of self-scores differed significantly by gender. The convenient sample of the study consisted of 279 university students, 193 (69.2%) females and 86 (30.8%) males.“Self-Efficacy in Romantic Relationships Scale”was used to measure romantic self-efficacy,“Self-Differentiation Inventory Short Form”to measure differentiation of self,“Relational Satisfaction Scale”to measure relationship satisfaction, and“Personal Information Form”to collect information about participants. Pearson correlation analysis, stepwise analysis, and a between-group t-test were used to analyze the data. As a result, it was found that differentiation of self and relationship satisfaction explained 29.3% of the total variance of romantic self-efficacy, and sub-dimensions of differentiation of self explained 18.9% of the total variance of romantic self-efficacy. Relationship satisfaction predicted romantic self-efficacy more strongly than differentiation of self. Romantic self-efficacy and relationship satisfaction did not show a statistically significant difference according to gender variable, but differentiation of self showed a significant difference. Findings were discussed in the light of the literature and various suggestions were presented.