Ağ ve ağ paylaşımlı ortamlarda mimari mekan iletişimi
Architectural space communication on the network and network environment
  1. Tez No: 79267
  2. Yazar: AHMET TURAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Ağ ve ağ paylaşımlı ortamlarda iletişim, oldukça geniş bir yelpazede işlenebilecek bir konudur. Mimari mekân iletişimi ise, mimari çalışmanın sunumunun iletilmesi ve - veya bu sunumdan cevap alınması kavramıdır. Bu iki kavramın birlikte kullanılması yani ağ ve ağ paylaşımlı ortamlarda mimari mekânın incelenmesi tezin ana konusu olmuştur. Ağ ve ağ paylaşımlı ortam için Internet seçilmiş, sunulacak mekân içinse Ayasofya öngörülmüştür. Örneklenen ve özellikleri açıklanan mimari mekân sunumunda ana kıstas, sunumun Internet üzerinde yapılabilir olması, kullanıcının sunuyu görebilmesi için Internet bağlantısı dışında özel bir bağlantı ya da platforma ihtiyaç duymamasıdır. Klasik yöntemlerle yapılan mimari mekân sunumlarının hepsi tezin içeriğinde yer almamaktadır. Çalışma içinde önce mimari mekân sunumu hakkında bilgi verilmiştir. Sonra seçilen mekan olan Ayasofya hakkında genel bilgi verilmiş, hangi bölümlerinin seçildiği belirtilmiştir. Bundan sonra Internet hakkında bilgi verilmiş ve İnternet' teki mekân iletişimi örnekleri sunulmuştur. Sonraki bölümde ise 2 boyutlu mekân sunumlarının yöntemleri ve kullanılan çeşitleri sıralanmış, özellikleri belirtilmiştir. Çalışmanın 5. Bölümünde bu sefer 3 boyutlu mekan sunumları hakkında yöntemler verilmiştir ve çeşitli firmaların çözümleri örneklenmiştir. 6. Bölüm çalışmanın örneklerinin bulunduğu WWW sitesi olan http://www.ayasofya.com adresindeki sayfalar hakkında bilgiler içermektedir. Sonuç bölümünde, çalışmada yer alan örnek yöntemler göz önüne alınarak, mimari mekan iletişiminin Internet üzerinde yapılmasıyla ileten ve alan kullanıcılar için eski yöntemlere göre avantajlar ve dezavantajlar, üzerinde durulmuştur. Ağ ve ağ paylaşımlı ortamlarda mimari mekan iletişimi ve yöntemleri konusunu ele alan bu çalışma, sunduğu sonuçlarla kullanıcıların çalışma yöntemi belirlemelerini sağlamak ve sunumlarda kullanılacak prototiplerin seçilmesinde yardımcı olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The communication in Networking and Networking Environment, is a very wide processed topic. Architectural Space Communication is a concept of either transmitting the presentation of architectural working or taking response from this working. The main topic of the thesis has been consisted of using the above mentioned techniques, which are Networking and Networking Environment and Architectural Space Presentation, together. For the Networking and Networking Environment The Internet and for the space that is going to be presented Ayasofya have been chosen. The main criterion in Architectural Space Presentation, that is sampled and explained of its specifications is the ability of performing the presentation via Internet and the unneccessity of a special connection or platform that is used by the user for capturing the presentation except The Internet connection. The Thesis does not include all the Architectural Space Presentations which are done by classical ways. In the working, firstly Information about the Architectural Space Presentation has been provided, secondly, the knowledge about Ayasofya,which is chosen as the space, has been given and the chosen parts have been indicated. Following that, the Information about The Internet has been given and the samples of the space communication in the Internet has been shown. In the forth part of the thesis, the methods of presenting the two-dimensioned space presentations and used variations have been explained, the specifications have been indicated. In the fifth part of the thesis, this time, the methods of presenting the three-dimensioned space presentations have been explained and the workings of miscellaneous firms have been sampled. The sixth part of the thesis consists of the Information about the WWW pages in the WWW site http://www.ayasofya.com that includes the samples of the working. In the conclusion part, the advantages and the disadvantages of the Architectural Space Presentation by using Internet, from the point of the sender and the receiver, instead of the old-fashioned methods have been argued. The working, which is about the Architectural Space Communication and its methods in the Networking and Networking Environment, has been aimed for a mean for users to choose their own ways of doing their workings and be able to choose their prototypes in their presentations, by its results.