Kapadokya'da fiziksel çevre verilerinin turizm ve turizm yapılarına etkileri üzerinde bir araştırma
A Research on effects of physical environment data on tourism and touristical buildings in capadocia
- Tez No: 79270
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Bu tez kapsamında; Birinci bölümde, kısaca tezin yapılış amacı anlatılmıştır. İkinci ve üçüncü bölümlerde, genel anlamda, çevre ve turizm kavramları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, turizmin çevreye, çevrenin turizme ve turizm yapılarına etkileri incelenerek, bu etkilenişimler sonucunda kabul edilen, olumlu ve olumsuz etkenler belirtilmiştir. Beşinci bölümde, Ülkemizin en önemli çevresel değerlerinden biri kabul edilen Kapadokya Bölgesi'nde, çevresel değerler ve turizmin gelişimi incelenerek, çevre-turizm etkilenişimi sonucunda görülen olumlu ve olumsuz özellikler ortaya çıkarılmıştır. Altıncı bölümde, çevresel öğelerden biri olan fiziksel çevrenin, bölgedeki turizme etkisini, bazı turizm yapılarından örnekler verilerek, açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde; Kapadokya bölgesinde çevre ve turizmin korunması ve geliştirilmesi için, turist, yerli halk, Politikacı ve Araştırmacıların da görüşü alınarak sonuçlar çıkarılmış ve öneriler sunulmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consists of the following sections; In Section 1, the aim of this study is briefly explained. In Sections 2 and 3, environment and tourism concepts are dwelled upon, in general meaning. In Section 4, the effects of tourism on environment and the effects of environment on tourism and tourism structures are examined. The negative and positive factors which are accepted to be a result of these interactions are determined. In Section 5, the environmental values and the development of tourism in Kapadokya region, accepted as one of the most important environmental values of our country, is examined; and the negative and positive features which occur as a result of environment-tourism interactions are exposed. In Section 6, the effect of the physical environment, an element of environment, on regional tourism is tried to be explained by giving examples from some tourism structures. In the last Section, in order to protect the environment and tourism in Kapodakya region, conclusions are drawn and suggestions are offered by taking the view of tourists, native people, politicians and researchers.