Sinematik şehirler ve Kapadokya / Asmalı Konak örneği
Cinematic cities, Kapodokya / the film 'Asmalı Konak' as example
- Tez No: 142621
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEMA KUBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehirsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
SİNEMATİK ŞEHİRLER VE KAPADOKYA / AŞMALI KONAK ÖRNEĞİ ÖZET Sinematik Şehir, kapsamlı ve derin bir tanımlamadır. Kentsel mekanın nasıl kullanıldığının, kullanıcı katılımının, hitap ettiği fiziksel ve sosyal çevrenin niteliklerinin anlaşılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmada amaç, sinema ve kent arasındaki bağlantının sorgulanmasıyla birlikte; kentin sinemadan, sinemanın kentten ne derece etkilendiğini anlamak, kentsel mekanın oluşumunda, kimlik kazanmasında ya da görsel bir eleman olarak seyirciye sunulmasında sinemanın katkısını incelerken; bu etkileşimden ya da kentsel tasarım ve kent öğelerinin sinema sektöründe kullanılmasının kente neler kazandırdığını keşfetmektir. Kentsel mekanların, film seti olarak kullanılması, sinema ekranından izleyiciye sunulması, kent kullanıcılarının kent hakkında bildiklerini sorgular, yeni fikirler verir, kullanıcıların bakış açılarını değiştirir ve kentlerin algılanan veya empoze edilen imgelerini yaratır. Kent imgelerinin doğru yansıtılması, kent kullanıcılarının içinde yaşadıkları kenti algılama kapasitelerini etkileyeceğinden, sinema bu konuda üzerine büyük bir sorumluluk almaktadır. Kent, sinematik form tarafından şekillenmiştir. Sinema da doğasının büyük kısmını kentin tarihi gelişiminden almıştır. Sinema ve kent arasındaki en önemli bağlantı kent imajı ve kentsel imgelerdir. Bir film, kentin algılanmasına, üzerinde düşünülmesine ve hatırlanmasına sebep olmaktadır. Birbirine derinden bağlı olan sinema ve kentin kilitlendiği ortak nokta, kentsel imaj ve imgelerdir. Filmde, çevre düzenlemesinde önemle gözetilmesi gereken nokta, çevrenin izleyicide gerçek zamanı ve gerçek mekanı izlediği hissinin verilmesidir. İzleyicide gerçeğin doğru bir şekilde yansıtıldığı, zamanın ve mekanın birebir birbirini karşıladığı hissi uyandırılmalıdır. Kentsel bir mekan, film çekimi için seçildiğinde, geçmişe ait bir senaryo ile mevcut mekan elemanları arasındaki ilişki incelenmelidir. Böyle bir inceleme konusunda, ancak bir sosyolog, sosyal bilimci, şehir plancısı, mimar ve sanat tarihçisi, gerçeği olduğu gibi yansıtabilir. Kentsel bir görüntünün, o mekanın kullanıcısına ne anımsattığı, ne hissettirdiği en iyi şekilde, İXkentin sosyal ve kültürel yapısını değerlendirebilecek olan kent plancısı tarafından yansıtılabilir. Bu açıdan film setinde kent plancısı ve mimar katılımı şarttır. Örneklem alanı olarak Kapadokya bölgesinin içerdiği tüm yerleşmelerin, yerleşmeler arasındaki yeraltı şehirlerinin, peri bacalarım içeren vadilerin, İpek Yolu üzerinde inşa edilmiş kervansarayların, farklı dönemlere ait tarihi eserlerin birleşmesiyle dünya üzerinde örneği olmayan bir mekan ortaya çıkmaktadır. Bu özelliği ile Kapadokya, Türk yapımcılar ve Yabancı yapımcılar tarafından sinematik mekan olarak tercih edilmektedir. 'Asmak Konak' filminin çekiminin başlamasıyla ve yoğun bir ilgiyle karşılaşmasıyla, harekete geçen yapımcılar, bu mekanda yeni filmlerin çekilmesine sebep olmuştur. 'Asmalı Konak' filminin çekimlerinin başlamasından itibaren yerleşimde büyük değişikliklerin olduğu gözlenmektedir. En belirgin değişim, bölge sakinlerinin bu filmi ve çekimlerini benimsemeleri ve kendi hayatlarına katmalarıdır. Kente gelen ekonomik canlılık, satışlardaki artış, otellerin doluluk oram, bölgeye gelen göç, sadece ekonominin ve turizmin değil aynı zamanda sosyal hayatın da renklenmesine sebep olmuştur. Bölgede daha önce ikamet eden ancak zaman içinde Nevşehir'e göç eden kesimin de eski evlerine geri döndükleri görülmüştür. Bu noktada, tekrar benimsenen ve canlanan bir yerleşim söz konusudur. Bir alanın sinematik mekan olması sonucunda, bölgenin yerel yönetiminin ya da bağlı olduğu merkezi yönetimin üzerine düşen görevler artmaktadır. Mekanı görmeye gelen turist sayısının artması ile, çevre düzenlemelerinin, meydan ve park tasarımlarının yapılması, potansiyel grubun niteliklerine göre ihtiyaçların belirlenmesi, gerekli değişimlerin ve yeniliklerin yapılması, yerel yönetim kadrolarında kent plancısı ve mimar bulundurulması, yönetimin diğer sorumlulukları olmaktadır.
Özet (Çeviri)
CINEMATIC CITIES, KAPADOKYA - THE FILM. AŞMALI KONAK' AS EXAMPLE SUMMARY The phrase; 'Cinematic City' is a comprehensive and a deep expression. This phrase plays a great role, in defining how the urban space is used, the user participation and in understanding physical and social properties of the environment, it addresses. The aim of this study is to work out what the city gains, by finding out how the city effects sinema and how the cinema is effected by city, and while searching cinema's assistance in formation of urban space, gahtering an identity or being shown as a visual material to the audience; with questionning the relationship between city and cinema. The usage of urban spaces as film sets, showing them to spectators from the screen questions information the users have, gives new ideas, changes their vision and forms the images of cities that are perceived or assumed. The cinema has the big responsibility for reflecting the city images correctly, effecting the capacity of the users in percepting the city, they are living in. City is shaped by cinematic form without any denials. Cinema has taken the most of its nature from the city's historical development. The most important connections between city and cinema are city image and urban images. A film makes users, think and remember a city. The point that must be imagined carefully in organizing the environment in a film, is to create the sense of real time and real place, on the spectators. The sense of reflecting the truth, time and place completing each other perfectly, must be given. The relationship between a scenario of past and a present space, must be examined when an urban space is selected for a film set. In that kind of experiment, only an urban planner, an architect and art historian can reflect the truth. What an urban vision reminds the user of the space or what it makes the user feel, can be reflected by an urban planner, that evaluates the city's social and cultural structure, best. So, the participation of urban planner and architect, in a film set, is a must. Kapadokya, as the example chosen for this study, is seen as a place that have no similarity to anywhere in the world, by the historical settlements, the underground cities, fairy chimneys, palaces on the Silk Road and traces of many different cultures. By these XIproperties, Kapadokya is chosen for cinematic spaces by Turk or Foreign producers. The producers have caused, new movies to be made, after the film 'Asmah Konak5 has started and gained a great interest. Big changes have been examined in the settlement, during the film 'Asmah Konak'. The most clear change includes the users of the settlement, they have adopted and added the film to their lives. Also the economic development, fullness of the otels, the migration back to the settlement has not just caused a move in economy and turism, but also a move in the social life. It is examined that the old users of the settlement that have been living in Nevşehir, have returned back to their home town. At this point, a new settlement that is coming to life, must be imagined. In result of being a cinematic space, the ones that have responsibility for the settlement's management, play great roles, in making new arrangements, designs of squares or parks, the necessary changes, paying attention the the user's needs and having urban planners or architects inside their staff. xu