Hayvan haklarının özne problemi bağlamında incelenmesi
An analysis of animal rights in the context of legal and philosophical subject problem
- Tez No: 792730
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çağdaş hukuk düzenleri içerisinde hayvanlara yasal bir koruma sağladığı iddia edilen tüm düzenlemeler, hayvanlara ihlal edilemezlik ilkesi çerçevesinde haklar tanımamaktadır. Hayvan refahı adı altındaki tüm düzenlemeler içerisinde hayvanların yaşam süreleri boyunca fiziksel sağlıklarının korunmasını sağlamakta fakat onların insan çıkarları uğuruna öldürülebileceğini daha en baştan kabul edilmektedir. Bunun nedeni bu çalışmada detaylı bir şekilde ele alındığı gibi insanın felsefi düşüncesi içerisindeki insan merkezi anlayış, ve bu anlayış çerçevesinde oluşturulan hukuk düzenleri içerisinde hayvanların hukuki statülerinin taşınabilir mal olmasıdır. Bu çalışma ile insan merkezci felsefi ve hukuki söylev içerisindeki türcülüğe dikkat çekmek ve hayvanların neden hakları olması gerektiği hususunun yanında mevcut hukuki paradigmalar içerisinde neden bu haklara sahip olamayacakları konuları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
All regulations that have claimed to provide legal protection towards non-human animals in contemporary legal systems, to all intents and purposes did not grant rights to animals within the framework of the principle of inviolability. Animal welfare regulations supposedly ensure that the physical health of animals are protected throughout their lifetime, although it is held affordable to sacrifice animal life for consumption intended for humanity. Consequently, anthropocentric approaches in the philosophical sense and according to the same understanding the legal status of animals are being objectified as properties, as will be discussed exceedingly detailed in this study. It is anticipated that this study will draw attention to speciesism in anthropocentric philosophical and legal discourse, and to discuss why animals are obliged to have rights, in addition to why they cannot have these rights within existing legal paradigms