Hardware implementation of a montgomery multiplier based low-power FIPS-compliant random prime number generator
Montgomery çarpıcı tabanlı düşük güçlü FIPS uyumlu rastgele asal sayı üreteci donanım uyarlaması
  1. Tez No: 792731
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KAYSİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FAİK BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), cihazları, araçları, binaları ve diğer nesneleri internete bağlayarak çeşitli uygulamalarda verimliliği ve otomasyonu geliştirir. Daha fazla bağlı cihaz, veri gizliliğini ve bütünlüğünü korumak için güvenli iletişim ve veri depolama gerektirir. Biri gizli biri açık olan matematiksel olarak ilişkili iki anahtarlı“Açık Anahtar Şifreleme”methodu IoT'ler için daha uygundur ve daha yaygın kullanılmaktadır. Kurcalamaya, fiziksel ve mantıksal saldırılara karşı dayanıklı ve enerji açısından verimli cihazlar güvenli ve uygulamaya özel donanım tasarımı ile mümkündür. Dolayısıyla, güvenli IoT iletişimi, açık kaynaklı şifreleme algoritmaları ve donanım hızlandırıcıları gerektirir. Bu tez, verimli bir şekilde rasgele asal sayılar üretmek için bir IoT SoC tasarımını açıklamaktadır. Standart spesifikasyonları ve test paketlerini kullanarak güvenli ve uyumlu donanımlar tasarlıyoruz. Parametrik modül tasarımı, esnek ve ölçeklenebilir donanıma olanak tanır. Boru hattı ve kaynak paylaşımı yapılandırmaları, alan, gecikme, ve bant genişliği değiş tokuşlarını gözlemlememizi sağlar. IoT geniş bir donanım yelpazesi içerdiğinden, farklı yapılandırmaları gözlemlemek yararlıdır. Tasarım, donanım-yazılım ortak tasarım yaklaşımından yararlanmak için yazılımla da etkileşime girer. Bu tez, iki yeni RNG tasarımı önerir ve ölçeklenebilir bir Montgomery tabanlı modüler çarpıcı gerçekler. Modüler çarpan, Miller-Rabin ve Lucas olasılıksal asallık testleri için bir temel oluşturur. Nihai donanım tasarımı, önerilen RNG'leri, asallık testlerini ve açık kaynaklı olan Ibex çekirdeği ile bir IoT SoC'de birleştirir.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) connects devices, vehicles, buildings, and other objects to the internet, improving efficiency and automation in various applications. More connected devices require secure communication and data storage to protect data privacy and integrity. Public-key cryptography, which uses two mathematically related keys to encrypt and decrypt data, is better for IoTs and is being used more. Secure hardware and ASIC design create tamper-resistant, energy-efficient devices resistant to physical and logical attacks. Secure IoT communication requires open-source cryptography algorithms and hardware accelerators. This thesis explains the design of an IoT SoC to generate random prime numbers efficiently. We design secure and compatible hardware using standard specifications and test suites. Parametrized module design allows flexible and scalable hardware design. Pipelining and source-sharing configurations allow us to observe area-latency-bandwidth tradeoffs. Since IoT includes a wide range of hardware, observing different configurations is useful. Designed hardware also interacts with software to benefit from the hardware-software co-design approach. This thesis proposes two new RNG designs and implements a scalable Montgomery-based modular multiplier. The modular multiplier forms a basis for Miller-Rabin and Lucas probabilistic primality tests. The final hardware design combines the proposed RNGs and primality tests with an open-source Ibex core into an IoT SoC.