Birinci dünya savaşı sonunda Weimar Cumhuriyetinde konut politikalarının gelişimi
The Development of the housing policy in the Republic of Weimar after the first world war
  1. Tez No: 79274
  2. Yazar: TOLGA GÜRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET“Birinci Dünya Savaşı Sonrası Weimar Cumhuriyeti' nde Konut Politikalarının Gelişimi”adlı çalışmanın üç ana bölümü bir de sonuçlar bölümü bulunmaktadır. Araştırmanın amacı, 1920' li yıllarda ortaya konmuş olan kitlesel ölçekte konut faaliyetinin ardıllarını tespit etmek ve çağdaşları ile karşılaştırmalar yaparak ayrımları gözlemlemektir. Weimar Cumhuriyeti dönemi üç periyotta incelenmiştir: 1. 1919 ile 1923 yılları arası enflasyon dönemi, 2. 1924 ile 1929 yılları arası para sisteminin stabilizasyonu ve kalkınma dönemi, 3. 1930 ile 1932 yılları arası kriz dönemi Bu üç ana periyot içinde Weimar Cumhuriyeti' nin sadece ekonomik kalkınması değil aynı zamanda, sürecin aktörlerinin üstlenmiş olduğu ideolojik yapılar araştırılmıştır. Ortaya konan ürünlerin arka planlarını daha iyi belirleyebilmek amacıyla, dönemin önemli yapımları arasında yer almış büyük yerleşimler incelenmiş ve karşılaştınlmıştır. xı ı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis -“The Development of The Housing Policy in The Republic of Weimar After The First World War”includes three mam parts and one comparative results. The aim of this thesis is to prove the background activities of the mass housing production in 1920' s. It has been studied by three periods to bring up this aim into the view: 1. The period between the years 1919 and 1923, (Inflation), 2. The period between the years 1923 and 1929, (The Stabilization of Money and Development), 3. The period between the years 1930 and 1932, (The Crisis). It has also been examined ideational beeing of the cıvıl associations and the actors m these three periods. To prove the background positions of the products, it has been studied the most important mass house samples and compared with each other. By the end of the third penod the thesis has been supplied with other mass house samples of other countries. xin