Değişen alışveriş alışkanlıkları ve Kapalı çarşı
Changing shopping habits and Kapalıçarşı
  1. Tez No: 79275
  2. Yazar: SEDA BİLDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada, İstanbul Kapalı Çarşısının, toplumda giderek farklılaşan alışveriş alışkanlıklarına bağlı olarak geçirdiği değişimlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çeşitli toplumlar ve çeşitli uygarlıkların yaşadığı İstanbul'un Kapalı Çarşısı'da, kentin önemli bir odağı olma özelliklerini taşımaktadır. Bu nedenle toplumdaki; sosyal, kültürel, ekonomik değişim ve gelişimlerin de yaşandığı ve gözlendiği özgün bir mekandır. Kapalı Çarşının incelenmesinde; alışveriş alışkanlıklarının değişiminin yapıyı ve günümüz alışveriş mekanlarını nasıl etkilediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmamız doğrultusunda, Kapalı Çarşı gibi önemli bir örneğin bu bağlamda çözümlenmesi gerekmiştir. ' İstanbul'un yüzyıllar boyunca farklı kültürlerin etkisi altında oluşu, Kapalı Çarşının konumunun belirlenmesi, biçimlenmesi hatta işleyişi açısından oldukça etkin bir rol oynamaktadır. Bu nedenle çalışmanın bir bölümünde, İstanbul'da yaşamış olan bu kültürlerin, kendi geleneklerindeki kentler ve bu kentlerdeki alışveriş mekanları incelenmiş, buradaki bilgiler yardımıyla bu kültürlerin İstanbul kentindeki etkileri açıklanabilmiştir. Toplumda giderek farklılaşan alışveriş alışkanlıkları, alışverişle ilgili yapıların biçimlenmelerinde değişim yaratmakla beraber, bunlara koşut olarak oluşan sosyal sistemleri de etkilemektedir. (Lonca, gedik vb) Bugüne kadar ki gelişimler incelendiğinde tüm bu değişimlerin alışveriş mekanlarına ve bu mekanların kent içindeki konumlanmalarına etkisi de önemli bir inceleme alanı oluşturmuştur. Çalışmada Kapalı Çarşı ile ilgili dokümanlar taranmış ve çeşitli dönemlere ait harita, gravür ve seyahatnamelerden yararlanılmıştır. Araştırma sırasında birbiriyle çelişkili bilgilerle karşılaşılmıştır. Böyle durumlarda tüm görüşlerin sunulmasına çalışılmıştır. Kapalı Çarşının yaşadığı değişimleri anlayabilmek için; kent içerisinde çarşı kurguları ve alışveriş alışkanlıklarıyla ilgili bilgilenme gerekmiştir. Bu bilgilenmeye koşut İstanbul'da çarşı kuruluşları ve bunların kentle ilişkileri incelenmiştir. Çalışmada elde edilen bilgiler aracılığı ile Kapalı Çarşı çözümlenmesine geçilmiştir.Çözümlenmede, Kapalı Çarşının kent içerisindeki konumunu etkileyen kent bağlantıları araştırılmış ve iç kurguyu oluşturan sosyal yapı incelenmiştir. Böylelikle kent kurgusuyla olan bağlantıların ve sosyal yapının mekanlara ve mimariye etkileri ortaya konulmuştur. Kapalı Çarşının sosyal yapısının; alışveriş alışkanlıklarına bağlı değişimiyle birlikte günümüzdeki durumu tespit edilmiştir. Böylelikle; yapı bütünü hakkında öneri geliştirmek kolaylaşmıştır. Sonuçta; yapının yaşamını sürdürmesi amacıyla, sosyal kurgusu ve mekanları ile ilgili bir takım düzenlemeler ile ilgili öneriler ortaya konulmuştur. Bu önerilerle bölgenin kentle kurduğu bağlantılarının güçlendirilmesi, Kapalı Çarşının yapısal birtakım sorunlarının yenilenmesi' ve iyileştirilmesi önerilmektedir. Ancak, yapının ticaret fonksiyonunu yitirmeden, yaşaması amaçlanmakta; bunun olabilmesi için çarşının sosyal yapılanmasının da çözümlenmesi gerekmektedir. Yapı bütünü geleceğe bu şekilde aktarılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the interchanges seen in Kapalı Çarşı of Istanbul, connected with the changes in shopping tradition of the city. Kapalı Çarşı has a critical meaning like Istanbul in which many communities and civilizations live. Hence, Kapalı Çarşı is an original place in which social, cultural, economical changes and developments are occurred and examined. In this work we aimed to analyse this change having a crucial influence on Kapalı Çarşı, furthermore on today's shopping centers and places. For this reason, we need to give more importance on Kapalı Çarşı's analysis. Since Istanbul has been affected from different cultures for centuries, it has an effective role in placing, forming and even functioning of Kapalı Çarşı. Hence, in one part of this study, these cultures lived in Istanbul, the cities of their own tradition and the shopping places have been examined. By the help of this detailed data, the effects of these cultures in Istanbul have been explained. The interchanges seen in shopping tradition creates differences in forming shopping buildings, and affects the social systems. (Lonca, gedik) The effect of all these changes to the shopping buldings and to the place of these buildings in Istanbul create an important examinition area During the preparation done before to come to a point, many documents; such as journey's accounts, engravings and maps dated onn different ages, were used. And as a result; we met some contradictory information which were put in our work. Moreover, the other bazaars of the City and their structures were also put foreward in order to assume the process of this change seen in Kapalı Çarşı. Thereafter,by the help of this detailed data we tried to analyse Kapalıçarşı and its architectural construction. İn this part, we paid our attention on searching the role of the Bazaar in the City, and ther connection points originated from social structure and thereby illustrated the innerVI 1 structure of the Bazaar. Accordingly, we discussed not only the impacts of the City construction on the Bazaar's architecture, but also today's situation of Kapalı Çarşı which reflects social changes. Appropriately, it became easy to give a suggestion dealing with the whole of the building. Consequently; we arrived to purpose new ideas on possible reconstruction in Kapalı Çarşı. By those indications, we tried to have a close link between the Bazaar's zone and the City. Therefore, we especially pointed out the architectural problems of Kapalı Çarşı in order to renovate and put them in a better use. But, this new project should be done without losing the building's trading function. For this reason, in order to see Kapalı Çarşı in function in future, the social structure of the Bazaar should be analysed. By this way, the entire building can be transferred to the future.