POM ve PP talk %15 malzemelerin birbirine yapışabilirliğinin artırılmasında atmosferik plazma kullanım parametrelerinin belirlenmesi
Determination of atmospheric plasma usage parameters increasing the adhesion of POM and PP talc %15 materials
  1. Tez No: 792757
  2. Yazar: HİKMET GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Polioksimetilen (POM) ve polipropilen (PP) malzemeleri otomotiv sektöründe oldukça sık kullanılan seri imalat termoplastiklerindendir. Birçok uygulamada yüzey enerjisi düşük olan bu malzemeler mekanik aşındırma veya alkol tabanlı temizleyiciler ile silinerek yapıştırma bağına hazırlanır. Bu çalışmada; çevreye olumsuz etkisi olan hazırlık yöntemlerinin yerine, atmosferik basınçlı soğuk plazma (ABSP) yönteminin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Plazma uygulaması ile malzemelerin yüzey enerjilerinin yükseltilmesi uzun süredir bilinen bir yöntem olmakla birlikte, vakum ortamında yapılan uygulamalar son yıllarda atmosfer basıncı altında da yapılabilir hale gelmiştir. Bu şekilde yöntemin etkinliği aynı kalırken, uygulaması ve maliyeti iyileşmiştir. Boyama ve yapıştırma gibi uygulamalarda, araştırmalara katkı sağlamak için, ABSP yöntemiyle gerçekleştirilen deneysel çalışmalar açıklanmış ve özellikle otomotiv sektöründe sıkça kullanılan POM ve PP malzemelerin yapıştırma uygulamalarında, yöntemin alternatif olabileceği gösterilmiştir. ABSP yönteminin çevreci bir süreç olduğu düşünüldüğünde, günümüzde plastik malzemelerin yapıştırılması alanında da alternatif olacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polyoxymethylene (POM) and polypropylene (PP) materials are mass production thermo-plastics that are frequently used in the automotive industry. In many applications, these materials with low surface energy are prepared for bonding by mechanical abrasion or wiping with alcohol-based cleaners. The usability of the Cold Atmospheric Pressure Plasma (CAPP) method has been experimentally investigated in this study, instead of these preparation methods, which are bad for the environment. Increasing the surface energies of materials with plasma application has been a known method for a long time, but applications in vacuum environment have become possible under atmospheric pressure in recent years. In this way, the effectiveness of the method has remained the same, while its application and cost have improved. Experimental studies of the APP method to contribute to research in applications such as painting and bonding have been explained and it has been shown that the method can be an alternative for bonding applications of POM and PP materials, especially in the automotive sector. Considering that the APP method is an environmentalist process, it is understood that it will be an alternative in bonding of POM and PP materials.