AHP-based risk identification risk assessment and risk allocation approach for the micromobility sector
Mikromobilite sektörü için AHP tabanlı risk tanımlama risk değerlendirmesi ve risk paylaşımı yaklaşımı
- Tez No: 792756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnsanların kısa süreli ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlere erişim sağladıkları süre boyunca sahip olmadan ücret ödedikleri paylaşım ekonomisi modelinin ulaştırma sektöründe en önemli alt başlıklarından biri olan mikromobilite sektörü hızla günlük yaşantının bir parçası haline gelmektedir. Bundan dolayı da doğrudan ve dolaylı şekilde birçok kişi ve kurum bu durumdan etkilenmektedir. Oluşan negatif etkilerin minimize edilmesi ve gerekli önlemlerin uygulanmaya başlanılması için mevcut durumun ortaya konulması ve ortaya çıkabilecek risklerin tespit edilmesi gerekmektedir. Paylaşım ekonomisi ve risk paylaşımı konseptlerinin incelenmesi sonrasında, bu çalışmada öncelikle mikromobilite sektörü dolayısıyla ortaya çıkan risklerin tespiti gerçekleştirilmiştir. Sonrasında çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP methodunun özellikleri açıklanmış ve hazırlanan anketler uzmanlar tarafından değerlendirilerek belirlenen risklerin alternatifler arasında dağılımı yapılarak bundan sonrasında yapılacak uygulamalar için yol gösterimi ve sorumluluk paylaşımı imkanı sağlanmıştır. Bu ̧çalışma temel alınarak gelecekte yapılacak araştırmalar için temel başlıkların belirlenmesinde kolaylık sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the micromobility sector, which is one of the most important sub-headings of the sharing economy model, in which people pay for the products and services they need for a short time, without owning them, is rapidly becoming widespread, many people and institutions are directly and indirectly affected by this situation. To minimize the negative effects and take the necessary precautions, the current situation should be revealed and the risks that may arise should be determined. After examining the sharing economy and risk allocation concepts, first of all, the risks arising from the micromobility sector were determined in this study. Afterward, the AHP method, which is one of the multi-criteria decision-making methods, was explained and the surveys prepared were evaluated by the experts, the determined risks were distributed among the alternatives, and the opportunity to guide and share responsibility for the applications to be made after that was provided. Based on this study, it was easier to determine the main topics for future research.