Lactate dehydrogenase and C-reactive protein with some chemical parameters as a diagnostic indicator of sepsis in infants
Bebeklerde sepsisin tanısal göstergesi olarak bazı kimyasal parametrelerle laktat dehidrojenaz ve C-reaktif protein
- Tez No: 792758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. SHAİMA HUSSEİN ALWAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sepsisli yenidoğanlarda ve dahil diğer biyokimyasal belirteçlerin yanı sıra laktat dehidrojenazı ölçtük. Çalışmanın hasta popülasyonunu aynı demografik özellikleri paylaşan 90 sepsisli birey ve 60 sağlıklı kişi oluşturdu. LDH test bulguları, hasta grubunun ortalama LDH'sinin 329,78 olan kontrol kayıtlı değerinin aksine 660,44'te fark edildiğini ve hasta grubunun ortalama CRP'sinin, kontrol grubunun kaydedilen toplam test edilen hasta numunelerinin 74,77'sinde rapor edildiğini gösterdi 1,91. Üre testi bulgularına göre hasta grupta ortalama kan üre düzeyi 28,73 U/L iken kontrol grubunda sadece 3,78 U/L idi. Kreatinin testinin bulgularına göre hasta grubu 0,59 mg/dL, kontrol grubu 0,88 mg/dL kaydetmiştir; bu, hasta grubunun kan kreatinin ortalamasını düşürmede sağlıklı gruptan önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini göstermiştir. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hasta grubunun ortalama D-Dimer ve serum ferritin değerleri kontrol grubununkinden fazlaydı. Hasta grubunun D-Dimer değeri 459,0 ng/mL iken kontrol grubunun değeri 181,25 ng/mL idi. Hasta grupta ortalama ferritin seviyeleri 263,22 ng/mL iken, kontrol grubunda seviyeler 43,46 ng/mL idi.
Özet (Çeviri)
We measured lactate dehydrogenase as well as other biochemical markers in neonates with sepsis. 90 individuals with sepsis and 60 healthy people who shared the same demographic characteristics made up the study's patient population. LDH test findings showed that the patient group's mean LDH was noticed at 660.44 as opposed to the control recorded value of 329.78, and the patient group's mean CRP was reported at 74.77 of the total tested patient samples as opposed to the control group's recorded value of 1.91. The findings of the urea test indicated that the mean blood urea level in the sick group was 28.73 U/L while it was only 3.78 U/L in the control group. The patient group recorded 0.59 mg/dL whereas the control group recorded 0.88 mg/dL according to the findings of the creatinine test, which demonstrated that the patient group significantly outperformed the healthy group in lowering the mean of blood creatinine. The mean D-Dimer and serum ferritin levels of the patient group were higher than those of the control group. This was in compared to the values of the control group. The value of the D-Dimer for the patient group was 459.0 ng/mL, whereas the control group's value was 181.25 ng/mL. While the mean ferritin levels in the sick group were 263.22 ng/mL, the levels in the control group were 43.46 ng/mL.