İsrail'in enerji güvenliği stratejisi
Israel's energy security strategy
  1. Tez No: 792796
  2. Yazar: OSMAN MÜCAHİD İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL GÜDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bir ülkenin kalkınmasını ve refahını doğrudan etkileyen, ekonomik, sosyal ve askeri alanlarda ihtiyaç duyduğu enerjinin bulundurulmasına“enerji güvenliği”sağlanmış denilmektedir. Doğu Akdeniz ülkelerinden biri olan İsrail'in kuruluşundan itibaren karşılaştığı en önemli problemlerden biri de enerji güvenliği meselesidir. Doğal kaynaklar açısından zengin bir bölgede olmasına rağmen bu kaynaklara erişmekte zorluklar yaşayan, aynı zamanda Arap coğrafyasında Arap olmayan bir millete sahip olan İsrail, jeopolitik konumunun getirdiği kazanımlara rağmen enerji konusunda oldukça fakir bir ülke olarak kalmıştır. 2000'li yıllarda Doğu Akdeniz'de enerji kaynaklarının keşfedilmesi İsrail'in enerji güvenliğinde tarihi bir kırılmaya sebep olmuştur. Doğu Akdeniz'de kanıtlanmış doğal gaz kaynaklarının bölgede ticareti ve yatırımı arttırması; ekonomik bağların güçlenmesiyle bölge ülkeleri arasındaki çatışmaları azaltması beklenmektedir. Ancak bölgesel düzenin temel kaynağı güç dengesine bağlıdır. Yalnızca enerji kaynaklarının bölgedeki çatışmaları durdurması beklenemez. Bu sebeple aktörlerin çıkarları, ekonomik, teknolojik ve politik gelişmeler nedeniyle değiştiğinde oluşabilecek güç dengesizlikleri ittifaklar oluşturma yoluyla aşılmaya çalışılmıştır. Bu süreçte İsrail'in siyasi ilişkilerini geliştirme amacıyla çeşitli politikalar geliştirdiği görülmektedir. Bu çalışmada İsrail'in enerji güvenliğini sağlamaya yönelik geliştirdiği politik, ekonomik ve askeri stratejiler tek tek ele alınmıştır. Gelinen noktada İsrail'in bölgeden izole bir enerji adası halinin büyük ölçüde sona erdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is said that“energy security”is ensured by having the energy that a country needs in economic, social and military fields that directly affect its development and welfare. One of the most important problems that Israel, one of the Eastern Mediterranean countries, has faced since its establishment is the issue of energy security. Despite being in a region rich in natural resources, Israel, which has difficulties in accessing these resources and also has a non-Arab nation in the Arab geography, has remained a very poor country in terms of energy despite the gains brought by its geopolitical position. The discovery of energy resources in the Eastern Mediterranean in the 2000s caused a historical break in Israel's energy security. Proven natural gas resources in the Eastern Mediterranean to increase trade and investment in the region; With the strengthening of economic ties, it is expected to reduce conflicts between the countries of the region. However, the main source of regional order depends on the balance of power. Energy resources alone cannot be expected to stop conflicts in the region. For this reason, power imbalances that may occur when the interests of actors change due to economic, technological and political developments have been tried to be overcome by forming alliances. In this process, it is seen that Israel has developed various policies to improve its political relations. In this study, the political, economic and military strategies developed by Israel to ensure energy security are discussed one by one. At this point, it has been understood that Israel's state of an energy island isolated from the region has largely come to an end.