İslam medenı̇yetı̇nı̇n ortaya çıkışı, gelı̇şı̇mı̇ ve dı̇ğer medenı̇yetlerden farkları çağlar boyunca (El-Raşı̇dı̇, Emevı̇ler ve Abbası̇ler H. 590 yılına kadar)
The emergence, development and differences of Islamic civilization from other civilizations throughout the ages (Al-Rashid, Emveiler and Abbasids until 590 H.)
  1. Tez No: 792826
  2. Yazar: JAWAD KADHİM RASHAM AL-HRAISHAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Arap-İslam medeniyetinin incelenmesi, hem önceki hem de sonraki tüm diğer medeniyetler üzerindeki gelişimini ve hayatın çeşitli yönlerindeki ustalığını gölgede bırakan bir milletin tarihini içerdiğinden, en önde gelen ve geniş kapsamlı konulardan biridir. Bunun birinci nedeni, sağlam temellerini ve kurallarını Allah'ın Kutsal Kitabı'ndan ve O'nun Resûlü'nün biyografisinden almasıdır. Bu, önceki medeniyetlerden benimsediği bazı temellere ek olarak, hakiki İslam dinine uygun olanı alarak. Ve İslam medeniyetinde yazı her konuda olduğu gibi bazı problemlerde olmalıdır. Medeniyet ve en önemli dayanakları nelerdir? İkinci eksen, İslam medeniyetinin gelişimi etrafında döner, peki İslam medeniyetinin refah zirvesine ulaşana kadar geçirdiği aşamalar nelerdir, üçüncü eksen ise İslam medeniyetinin diğer Arap ve diğer medeniyetlerden farkı ile temsil edildi. -Arap, peki İslam medeniyeti ile diğer medeniyetler arasındaki fark noktalarının özü nedirVe İslam medeniyetinde yazı her konuda olduğu gibi bazı problemlerde olmalıdır. Medeniyet ve en önemli dayanakları nelerdir. İkinci eksen, İslam medeniyetinin gelişimi etrafında döner, peki İslam medeniyetinin refah zirvesine ulaşana kadar geçirdiği aşamalar nelerdir, üçüncü eksen ise İslam medeniyetinin diğer Arap ve diğer medeniyetlerden farkı ile temsil edildi. -Arap, peki İslam medeniyeti ile diğer medeniyetler arasındaki fark noktalarının özü nedir. Bu çalışma, İslam medeniyetinin ortaya çıkışının temellerini, şartlarını, özelliklerini, özelliklerini ve siyasi, idari, fikri ve kentsel açıdan gelişimini bilmeyi amaçlamaktadır. Şunu belirtmekte fayda var ki, İslam medeniyeti konusunda İslam sistemleri kitapları da dahil olmak üzere yazılmış bazı çalışmalar vardır ve bunların üniversite edebiyat, tez ve edebiyat çalışmaları da dahil olmak üzere kaynak ve referanslar listesinde oluşturduğumuz pek çok çalışma vardır. Araştırmacı Marwan bin Şuş'un Selçuklular dönemindeki ilmî hareketler ve İslam Doğusu üzerindeki etkileri üzerine yazdığı yüksek lisans tezinden bahsettiğimiz araştırma, Selçuklu dönemindeki ilmî hareketi diğer devirlerden bağımsız olarak sadece ele almıştır. Bu çağda bilimsel hareketin gelişimi için temel ve araştırmacı Ammar Abdel Rahman tarafından Şam'daki İslam mimarisi; Diğer İslam şehirlerinden değil, Şam'daki kentsel manzaralardan memnun olan.
Özet (Çeviri)
The study of Arab-Islamic civilization is one of the foremost and far-reaching, as it includes the history of a nation that has overshadowed its development and mastery in various aspects of life over all other civilizations, both previous and subsequent. The first reason is that it takes its solid foundations and rules from the Holy Book of Allah and the biography of His Messenger. This is by taking what conforms to the true Islamic religion, in addition to some of the foundations it has adopted from previous civilizations. And in Islamic civilization, writing should be in some problems as in every other subject. What are the most important foundations of civilization? The second axis revolves around the development of Islamic civilization, what are the stages that Islamic civilization went through until it reached the peak of prosperity, and the third axis was represented by the difference of Islamic civilization from other Arab and other civilizations. Arab, what is the essence of the difference points between Islamic civilization and other civilizations. The second axis revolves around the development of Islamic civilization, what are the stages that Islamic civilization went through until it reached the peak of prosperity, and the third axis was represented by the difference of Islamic civilization from other Arab and other civilizations. -Arab, what is the essence of the points of difference between Islamic civilization and other civilizations? This study aims to know the foundations, conditions, features, characteristics of the emergence of Islamic civilization and its political, administrative, intellectual and urban development. It should be noted that there are some studies on Islamic civilization, including books on Islamic systems, and there are many studies that we have created in the list of sources and references, including university literature, thesis and literature studies. The research, which we are talking about the master's thesis written by researcher Marwan bin Shuş on the scientific movements in the Seljuk period and its effects on the Islamic East, only deals with the scientific movement in the Seljuk period independently of other periods. Islamic architecture in Damascus by Ammar Abdel Rahman, the foundation and researcher for the development of the scientific movement in this era; One who is content with the urban landscapes in Damascus, not other Islamic cities.