قطع ومشتقاتها في القرآن الكريم دراسة دلالية تحليلية
Kur'anı Kerim'de Kata'a (Kesme) kelimesi ve türevleri - Analitik ve semantik çalışma
  1. Tez No: 792825
  2. Yazar: MOHAMMED JABBAR MOHAMMED SAFFAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, Arap dilindeki bir kelimenin kökünün incelenmesiyle ilgilidir ve anlamların tahmin edilmesine dayanmaktadır.Bu Kelime Kuran Kerim'den gelmektedir, çünkü Arap Dili bilim kaynaklarının büyük bir kaynağıdır.Araştırma, Giriş – Önsöz - Altı bölüm ve kapanıştan oluşmaktadır.Birinci Bölüm : Lugatta Kat'e (Kesme) kelimesinin anlamı ve genel olarak KuranKerim'de anlamlarının beyanı.İkinci Bölüm : Kelimenin anlamına detaylı giriş, Kat'e (Kesme) kelimesinin yara,çizik, Açıklama ve ayırma.Üçüncü Bölüm : Kat'e (Kesme) kelimesinin ayırma, bölme, yer değiştirme ve yok etme.Dördüncü bölüm : Kat'e (Kesme) kelimesinin anlamı : Yolun ürkütülmesi, muhabbet sebeplerinin kesilmesi ve ümidin sönmesi.Beşinci Bölüm : Kat'e (Kesme) kelimesinin taşıdığı çözüm, hazırlık ve uzağı yakınlaştırmak gibi anlamlar.Altıncı bölüm : geçiş, boğmak, bir şeyin bir bölümü ve bir şeyin sonu.Daha sonra kapanış, tavsiyeler , konu özeti ve önemli sonuçlar.Araştırmacı semantik ve anlam bilimini göz ardı etmemiştir, Kur'an tefsirlerinden anlaşılanların toplamından genel bir anlam çıkarılan her ayetten sonra, semantik tabloyu daha net tamamlamak için gelmiştir, bu yüzden alıntı yaptığı her yere büyük çağrışımlar içeren genel bir anlam vermiştir, Ayetlerin bu genel anlamlarını, kaynaklarda işaret ettiği bütün tefsir kitaplarından uyarlayarak açıklamıştır.Allah'a hamd ve senalar olsun, her işi doğru yapmayı ve O'nun yüzü için saf kılmayı nasip etsin, yüce Allah'a kavuştuğunda faydasını görür inşallah.
Özet (Çeviri)
This study is about examining the root of an Arabic word and is based on guessing the meanings.The word in question is mentioned in the Quran. Because the Arabic Language is a great source of scientific resources.The present work consists of Research, Introduction, Preface, six chapters, and closing.Part One: The meaning of the word Kat'e (Cutting) in the lexicon and the explanation of its meanings in the Quran in general.Part Two: Detailed introduction to the meaning of the word, wound, scratch, explanation and separation of the word Kat'e (Cutting).Part Three: Separation, division, displacement and destruction of the word Kat'e (Cutting).Part Four: The meaning of the word Kat'e (Cutting): The frightening of the road, the cessation of the reasons for love and the extinction of hope.Part Five: Meanings such as solution, preparation and nearing born by the word Kat'e (Cutting).Part Six: Transition, suffocation, part of something and end of something.They are followed by conclusion, recommendations, abstract and significant findings.In the present study, semantics was not overlooked. A general meaning was deduced from the sum of what was understood from the Qur'anic tafsir. Afterwards, each verse was used to complete the semantic table more clearly. Therefore, wherever it is quoted it is given a general meaning with great connotations. These general meanings of the verses were explained by adapting them from all the tafsir books cited in the sources.Praise be to Allah, may He grant us to do everything right and to be pure for His face.