Deneysel subaraknoid kanama modeli oluşturulmuş sıçanlarda piseatannolün beyinde endoplazmik retikulum stresi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of piceatannol on endoplasmic reticulum stress on brain in rats with experimental subarachnoid hemorrhage model
- Tez No: 792836
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Subaraknoid kanama (SAK) insanlarda yaygın olarak görülmekte olup beyin hasarına ve ölümlere yol açmaktadır. Günümüzde SAK'ın halen kesin tedavisi yoktur. SAK patogenezinde rol alan mekanizmalardan bir tanesi de endoplazmik retikulum stresidir (ERS). ERS'nin beyin hücrelerinde apoptoz ile kan-beyin bariyerinin bozulmasına yol açtığı bilinmektedir. Bu çalışmada deneysel SAK modeli oluşturulmuş sıçanlarda piseatannolün (PST) frontal korteksteki ERS ve apoptoz üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 8-10 haftalık Wistar Albino sıçanlardan SHAM (n=8), SAK (n=8) ve PST (n=8) olmak üzere üç grup oluşturuldu. SAK ve PST gruplarında, 120 μl otolog arteriyel kan prekiazmatik sisternaya enjekte edilerek SAK modeli oluşturuldu. PST grubuna SAK sonrası 60. dakikada 30 mg/kg PST intraperitoneal yolla enjekte edildi. Tüm gruplarda SAK öncesi ve sonrası garcia nörolojik muayenesi, rotarod testi ve horizontal bar skorlaması yapıldı. SAK'tan 24 saat sonra frontal korteks dokuları alınarak histopatolojik ve genetik analizler gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Subarachnoid hemorrhage (SAH) is a common neurologic disorder accounts for brain injury, diminished neuron function, and neruon death. Due to various options, SAH treatment still remains lacking. Endoplasmic reticulum stress (ERS) in brain is known as the distruption of blood-brain barrier triggering neuron apoptosis contributes to SAH pathogenesis. The aim of this study is to investigate the effects of piceatannol (PST) on ERS and neuron apoptosis in an experimental SAH model in rats. Fort this purpose 24 Wistar Albino male rats (8-10 w) were randomly divided into three groups; SHAM (n = 8), SAH (n = 8), and PST (n = 8). SAH model was induced via injection of 120 μl of autologous blood into prechiasmatic cisterna. 30 mg/kg PST was injected intraperitoneally after 60 minutes from SAH inducement. Garcia neurologic examination, the rotarod test, and horizontal bar tests were applied for neurological evaluation. Frontal cortex specimens were harvested for histological and gene expression evaluation.