أثر اختلاف القراءات القرآنية في المعنى التفسيري من خلال تفسير القرآن العظيم لابن كثير (من أول سورة النور إلى نهاية سورة النمل) دراسة تطبيقيّة
Kur'an'daki kıraat farklılıklarının İbn-i Kesir'in Tefsir'ül Kur'an'ül Azim isimli tefsiri örneğinden, Kur'an tefsirine etkisinin incelenmesi (Nur Süresi'nin başından Neml Süresi'nin sonuna kadar)
  1. Tez No: 792837
  2. Yazar: HANAN MOHAMMED SHAREEF ALİ BARQLIE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İbn Kesir' in“Tefsir'ül Kur'an-ı Azim”eseri kapsamında kıraat ihtilaflarının etkisi- Nur Suresinden Neml Suresinin nihayetine kadar. Kıraat ilmi bir Kur'an ilmidir ve tüm Kur'an öğrencileri ve müfessirler bu ilmi ve Arapça'yı öğrenmelidir. İbn Kesir, kıraatlerden ve diğerlerinden bahsederken kendine has bir yöntem izlemiş ve onlara işaret ettiği sabit, mütevatir kıraat ile şâz kıraatleri birleştirmiş ve sadece mütevatir kıraatleri zikretmekle sınırlı kalmamıştır. Tefsirinde şâz kıraatlerden ve diğer kıraatlerden de bahsetmiştir. Bazen kâriye atıfla kıraati söylemiş bazen de kâriyi anmadan doğrudan kıraatten bahsetmiştir. Bazen de cumhur kıraati veya diğer kıraatleri söylemiştir. Aynı şekilde, Kur'an kıraatlerine atıfta bulunurken, sahabenin Kur'an nüshalarına da güvenir ve bu nüshalardaki kıraatlere de atıf yapardı.Çalışmanın en belirgin bulguları: İbn Kesir'in tefsirinin dikkatli bir şekilde okunmasıyla, sahibinin ilim ve irfandaki yetkinliğini kabullenmedir. İster mütevatir ister şâz kıraatlerde olsun, Kur'an kıraatlerini aktarma tarzının birinden diğerine farklılık gösterdiği, yer yer kısa ve yer yer uzun açıklamalar yapldığı görülür. Kur'an kıraatlerinin faydalarından biri de manaları artırması ve onlardan fıkhî hükümler çıkarmasıdır ki, Kur'an kıraatlerinin farkı, bu büyük kitabı kullara kolaylaştırarak Allah'ın kullarına bir rahmeti olmasıdır ve bu farklılık bir çeşitlilik farkıdır, muhalefet farkı değildir.
Özet (Çeviri)
The research aims to reveal the issues mentioned by Ibn Kathir in his commentary on Nur, Furkan, Shuara and Neml surahs. The science of recitation is a science of the Qur'an, and all Qur'an students and commentators should learn this science and Arabic. While talking about recitations and others, Ibn Kathir followed a unique method and combined the fixed, mutawatir recitations and saz recitations that he pointed to, and he was not limited to mentioning only mutawatir recitations. In his tafsir, he also mentioned shaz qiraats and other qiraats. Sometimes he recited the qira by referring to the qari, and sometimes he talked about the qiraah directly without mentioning the qarii. Sometimes, he recited the common recitation or other recitations. As well, in his references to the Qur'anic readings, he relied on the Qur'anic books of the Companions, and he used to mention what the Companions mentioned in their Qur'anic readings. The most prominent findings of the study: By carefully reading Ibn Kathir's tafsir, the abundance of knowledge and wisdom of its owner can be confirmed. It is seen that the way of conveying the Qur'anic recitations, whether in mutawatir or shaz qira'ats, differs from one to another, and makes short and sometimes long explanation. Recitations differences in the Qur'an is that it increases the meanings and deduces jurisprudence from them. Recitations differences of the Qur'an is that it is a mercy of Allah to His servants by making this great book easy for His servants. This difference is a difference of diversity, not a difference of opposition.