Bilgisayargrafiği kavramları ve mimarlıkta kullanımı
Computer graphics concepts and their use in architecture
- Tez No: 79285
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
TEZ ÖZETİ Mimarlık eylemi yüzyıllardan bu yana iki tip gerçeklikle uğraşmıştır. Bu iki temel gerçekliği Koksal (1994)“... inşa edilmiş ürünün kendisi ve mimarın tasarımını aktaran çizim”olarak tanımlamıştır. Bu tanımlamadan yola çıkarak mimarın günümüzde düşüncelerini ifade ederken kullandığı bilgisayar grafiği kavramları ve bu kavramların mimarlıkta nasıl kullanıldığı incelenmiştir. Bunun için ilk olarak“mimari ifade”kavramının ne olduğu ve tarih içerisinde tasarımcıların düşüncelerini nasıl somutlaştırdıkları konularına yer verilmiştir. Düşüncelerin somutlaştırılması konusuna Antik Çağ'dan günümüze kadar olan süreç içinde bakılarak günümüzde kullanılan ifade tekniklerinin daha iyi kavranılacağı kanısına varılmıştır. Bu noktadan hareketle günümüzde“mimari ifade”de kullanılan bilgisayar ile mimarlıkta görselleştirme tekniklerine değinilerek mimarlık mesleğinde bu kavramların nasıl kullanıldığı araştırılmıştır. Günümüzde mimarların düşüncelerini somutlaştırırken kullandıkları ya da kullanabilecekleri bilgisayar grafiği kavramları araştırılmıştır. Kullanılan bu bilgisayar grafiği kavramları üçboyutlu modelleme, üçboyutlu animasyon, rendering, multimedya, internet, görüntü işleme, sanal gerçeklik gibi kavramlardır. Ayrıca bahsedilen bu kavramları destekleyen renk, doku, sentetik kamera, sentetik ışık kaynağı, perspektif kavramı, sentetik sahne, v.b gibi alt kavramlarda açıklanarak konu desteklenmiştir. Bu maksatla konuyla ilgili kitap makale, bildiri, süreli yayınlar gibi kaynakların yanında cd-romlar, internet gibi kaynaklarda kullanılmıştır. Çalışmaya konu ile ilgili görsel malzemeler eklenerek anlatım zenginleştirilmiştir. Bütün bu araştırmalar sonucunda bazı bilgisayar grafiği teknolojileri mimari düşüncelerin ifadesine hız kazandırmıştır. Fakat en önemlisi, Özcan'ın da ifade ettiği gibi“bilgisayar grafiği, mimari anlatıma hareket, imajda derinlik, imaja katılım ve medya organizasyonu kavramlarını”kazandırmıştır. Böylelikle mimari irade bu teknikler ile birlikte statik bir ortamdan dinamik bir ortama geçmiştir. Ayrıca mimarin daha başka roller üstlenerek mimar kimliğinin dışında başka roller de üstlenmesi zorunlu hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, computer graphics concepts used by the architect during the expression of thoughts, and the way these concepts are used in architecture are discussed. This is the main reason why the meaning of the“ architectural expression”, and how the architects realized their thoughts through the centuries are the first to be mentioned. For this reason, the concept of architectura 1 expression and how designers shaped their views through out the history have been given place. The computer graphics concepts that can be used in architecture are observed 3D modelling, 3D animation, rendering, multimedia, internet, image processing, virtual realty. These are supported by color, texture, synthetic camera, synthetic light source, perspective, synthetic scene. Books, articles and cd-roms related with the topic as well as internet, are used for a detailed research. Visual materials are used to enrich the narration. It can be seen that all these concepts and researchs accelareted the expressions of architectural thought However it is important that“computer graphics is a means for the architectural expression to gain expression such as movement, depth in image, participation to the image and organization of media.”Thus, architectural expression moved from a static media to a dynamic media. Also, the architect has to gain some roles other than being just an architect