Yüksek teknoloji karanlık gelecek: Siberpunk ve bir siberbunk karakter yaratma
High-tech, dark future: Cyberpunk and creating a cybpunk character
- Tez No: 132807
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
IV ÖZET 20. Yüzyılda hızlı teknolojik gelişime bağlı olarak ortaya çıkmış bir hareket olan Siberpunk (Cyberpunk) teknoloji, insan, toplum etkileşiminin bir sonucudur. Siberpunk tarzı Romantik çağın edebi, ve popüler kültüründen günümüzdeki bilim kurgu hikayelerine pek çok alışıldık imge içerir. Günümüzdeki yaşam biçimiyle gelecektekinin bir karışımı olan Siberpunk kültürü şimdi yaşanan geleceğin kültürü olması açısından ilgi çekicidir. Siberpunk tarzı, günümüzün teknolojisini yansıtan gücün ve bu güç ile birlikte evrimleşen vücudun tasviridir. Son yıllarda en iyi örneklerini sinemada gördüğümüz, pesimistik ve karanlık bir geleceğin yaklaştığını haber veren bu akımın öğeleri, burada olgunun kendisi: Siberpunk (orjinali“Cyberpunk”olan bu kelime metinde Yapı Kredi Yayınlarının 1997 basımı Siberuzay Sözlüğü referans alınarak Siberpunk olarak kullanılmıştır), mekan: siberuzay (cyberspace) ve kişi: Siborg (Cyborg) olarak incelenmiştir. Siberpunk'un kendine özgü yaşam biçimi, kültürü, Tekno Kültür, Siber Kültür (Cyber Culture) başlığı altında ele alınmıştır. Sanat ve Siberpunk bölümünde Endüstri Devriminden bu yana Siberpunk stilini etkilemiş olan Fütürizm ve Archigram gibi Modern sanat akımları ve makine estetiği incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca Siberpunk'un makine insan ayrımına değinen performans sanatından örnekler ve robotik sanat ile Siberpunk sanatçılarının uygulamalarına da yer verilmiştir. Bilgisayar ve teknoloji odaklı olan Siberpunk grafikleri Siberuzay Grafiği olarak adlandırılan bölüm çerçevesinde Siberpunk stilini oluşturan bilgisayarlı grafik tasarım ve kavramları örneklerle açıklanmıştır. Siberpunk grafiklerinin oluşumu ve gelişim süreci incelenmiş alt kavramlar ve grafik alanları örneklerle açıklanmıştır.V Uygulama çalışması bölümünde teknolojik yeni modern dünyaya en hızlı uyum sağlayan canlılardan biri olan“kuş”türü seçilmiştir. Kuş türünün teknolojinin karanlık geleceğindeki akrabası: yabani, sanal bir tür kuş, Siberkuş karakteri araştırmanın ışığında yaratılmıştır. Organizma kalıntıları ile makina parçalarından oluşmuş bu melez, onun karanlık ve karamsar yaşam alanı siberuzay grafiklerinin yardımıyla, Siberpunk stiline uygun olarak tasarlanmış, üç boyutlu bilgisayar programları yardımıyla modellenerek hareketlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Cyberpunk is the result of rapid changing of technological developments and interaction beetween technology, human and society growing up in the 20th century. The Cyberpunk style is comprise ordinary images from the literary and popular culture of the Romantic era to the most recent science fiction movies. As a mixture of contemporary and future life style Cyberpunk culture is interesting for it has the now and then culture together. Cyberpunk style reflect a technological power and the picture of the body which is the resut of evalution of this power. The most important examples of this trend which anticipating the dark and pessimistic future are movies of recent years. This study is deal with the elements of Cyberpunk (Turkish response of the word“Siberpunk”is quote from Yapı Kredi Yayınları“Siberuzay Sözlüğü”, 1997) at first the fact: Cyberpunk than the space: the Cyberspace and the character: the Cyborg. Thus particular characeristics of culture and art structure of trend is exposed under Techno Culture and Cyber Culture title. Since the Industrial Revolution, the Modern Art Movements such as Futurism and Archigram and Machine Aesthetics that influenced the trend is dealt with inside the heading of Art and Cyberpunk. Besides the part has some performans artists works that mentions the differences between man and machine and Robotic Art works are investigated. Cyberpunk graphics that focuses on computer and technology, is explained under the title of Cyberspace Graphics. Examples and explanation of some important concepts of computer graphics and related some recent art works are exist in this part also. The formation and evaluation of Cyberpunk graphics are researched and computer aided graphic designVII which constitude the Cyberpunk style and concepts are explained with some special samples. In the Analysis of the Practice chapter of this study, bird speices are selected which have an high adaption of new technologic world. A kind of wild bird nickname CYBIRD is choosen to create a character which is new relative of dark techno future of bird species. This creature is hybrid of machine and ruins of natural organisms. As a conclusion Cybird and his dark and stifling environment, which has the appropriate concept of Cyberpunk style, is formed, modelled, textured and animated by the help of cyberspace graphics.