Yayın grafiklerinde dijital teknolojilerin etkisi ve interaktif kitap ve dergiler üzerinde araştırma
The effect of digital technologies in broadcast graphics and research on interactive books and magazines
- Tez No: 792875
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMİR AHMADOGHLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma önemli konulardan biri olan“Dijital Teknolojilerin Yayın Grafikleri ve Araştırmalarının Etkileşimli Kitap ve Dergiler Üzerindeki Etkisi”başlıklı konuyu ele almaktadır. Teknolojik yayın grafiklerini kullanmanın ve etkileşimli kitaplar, dergiler ve diğer konular üzerinde araştırma yapmanın yararlarını ve tehlikelerini açıklığa kavuşturmaktır. Veri toplama süreci, birçok değişken kullanılarak elde edilebilecek gerekli bilgilerin toplanması ve ölçülmesi yoluyla betimsel çalışmaya dayanmaktadır. Bu nedenle, bu süreç birçok nedenden ötürü çok önemlidir. Bunların en önemlisi, birçok sorunun, sorunun yanıtlarını ve çözümlerini elde etmeye yardımcı olur, karar vermeyi kolaylaştırmaya yardımcı olup alınan kararların kalitesini artırır. Ayrıca farklı çıktıların kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu tezin bulguları, yapay zekânın insan zekâsının yeteneklerinin taklit edildiği süreci ifade ettiği yönündedir. Dijital teknolojilerin ilgili içeriğe bağlı olarak yayın grafikleri ve etkileşimli kitap ve dergi araştırmalarında etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research discusses one of the important topics, which is entitled“the Effect of Digital Technologies in Broadcast Graphics and Research on Interactive Books and Magazines”. The research aims mainly to talk about the definitions of digital technologies, knowing about broadcast Graphics and Research, clarify the benefits and pitfalls of using technological broadcast graphics and research on interactive books and magazines and other things. The process of collecting data is based on the descriptive study by collecting and measuring the required information, which can be obtained using many variables. So, and this process is very important for a number of reasons, which are: the most important that It helps in obtaining answers and solutions of many problems and questions, it helps in facilitating the decision-making and increases the quality of decisions that were taken, and also it helps in improving the quality of different outputs. The findings of this paper are that artificial intelligence refers to the process by which human intellect's capabilities are mimicked. It was found out that digital technologies affect in broadcast graphics and research on interactive books and magazines by its depending on the relevant content.