Psikolojik sözleşme ihlalinin ve dedikodunun işten ayrılma niyetine etkisi: Karşılaştırmalı bir araştırma
The effect of psychological contract violation and gossip on intention to leave: A comparative study
- Tez No: 792881
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Psikolojik sözleşme ihlali, örgüt içi iletişimden performansa ve işgücü devir oranlarına kadar pek çok konuda negatif etki edebilecek önemli bir konudur. Çalışanın güven duygusunda azalmaya, performansında düşüşe, işten uzaklaşmasına, alternatif işlere yönelmesine, işten ayrılma düşüncesine girmesine ve nihayetinde işten ayrılmasına neden olabilmektedir. Dedikodu, örgüt açısından birçok etkiye sahip bir unsurdur. Örgütte gerekli önlemler alınmadığı takdirde kurumsal aidiyet duygusunun yok olmasına, verimlilik azalışına, işyerinden soyutlanmaya ve işten ayrılma düşüncesine neden olabilmektedir. İşten ayrılma niyeti ise çalışanın işten ayrılmayı gerçekleştirmeden önceki aşamadır. Her işten ayrılma niyeti davranışa dönüşmese de çalışan verimliliğini ciddi derecede etkileyen bir öneme sahiptir. Çalışmanın amacı; psikolojik sözleşme ihlalinin ve dedikodunun işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini belirlemek ve bu değişkenlerin demografik özellikler açısından farklılıklarının olup olmadığını belirlemektir. Bu amaçla bir kamu kurumunda ve bir özel sektör kuruluşunda farklı pozisyonlarda çalışan 605 çalışana anket yapılmıştır. Araştırma sonucunda, her iki sektörde de psikolojik sözleşme ihlalinin ve dedikodunun farklı düzeylerde işten ayrılma niyetini etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychological contract breach is an important issue that can have a negative impact on many issues from internal communication to performance and employee turnover rates. It can cause a decrease in the employee's sense of confidence, decrease in performance, many away from work, turn to alternative jobs, think about living the job and eventually quit the job. Gossip is an element that has many affects in terms of the organization. If the necessary precautions are not taken in the organization, it can cause the disappear the sense of corporate belonging, decrease in productivity, isolation from the workplace end the thought of leaving the job. Intentıon to leave the job is the stage before the employee leaves the job. Although every intention to leave the job does not turn into a behaviour, it has an importance that seriously affects employee productivity. The aim of study is to determine the affects of psychological contract breach and gossip on turnover intention and these variables determines whether differences in the way of demographic features. For this purpose, 605 employees working in different positions in a public institution and a private sector organization were surveyed. As a result of the research, it was determined that psychological contract breach and gossip affect the intention to leave at different levels in both sectors.