Kişilik hakkının internet ortamında ihlâlinde milletlerarası yetki
International jurisdiction in violation of personality right through the internet
  1. Tez No: 792880
  2. Yazar: ELİF HANDE ALTINTAŞ AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA AYGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Teknolojiyle birlikte dünyanın küresel bir köy hâline gelmesi, yaşanan kişilik hakkı ihlallerini yabancılık unsuru barındıran ve birden çok ülkeyi ilgilendiren uyuşmazlıklar hâline getirmiştir. Böylece internet vasıtasıyla kişilik hakkının ihlâl edilmesi durumunda, mağdurun hangi ülkeden hukukî koruma talep edebileceği meselesi önemli bir sorun hâline dönüşmüştür. Zira bu uyuşmazlıklar bakımından klasik kişilik hakkı ihlâllerinde kullanılan milletlerarası yetki kuralları, uyuşmazlıkta başkaca hak ihlâllerine ve yeni hukukî sorunların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Ayrıca klasik yetki kurallarında, internete özgü pek çok husus da göz ardı edilmektedir. Çalışma ile kişilik hakkının internet ortamında ihlâlinde Türk mahkemelerinin hangi hâllerde yetkili olacağı sorusu, internete özgü durumlar, yetki kurallarının yeniden yorumu ve internet aktörlerinin tamamı göz önünde bulundurularak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The globalization that has emerged thanks to technology has caused the violations of personal rights to have an element of foreignness and to become connected with more than one country. Thus, the issue of from which country's court the victim whose personal rights are violated on the internet will seek legal protection has become an important problem. Because the direct application of current jurisdictional rules to disputes on the internet has led to different violations, as well as to the emergence of new legal problems. In addition, many internet-specific issues are ignored in the current jurisdictional rules. In this study, the question of when the Turkish courts will have international jurisdiction in case of violation of personal rights on the internet is handled by taking into account the internet-specific situations, reinterpretation of jurisdictional rules and all internet actors.